1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gennadij [26K]
2 years ago
14

dont want to go to summer school would be so thankful to anyone who could help me with this math problem

Mathematics
1 answer:
Zigmanuir [339]2 years ago
4 0
Looks like you going to summer school
You might be interested in
To make a loaf of banana bread Leandrs needs 6 eggs. How many eggs are needed to make 1 loaf of banana bread?
BlackZzzverrR [31]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

because 1 loaf =6 eggs and its asking for 1 loaf

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you have driven 225 miles in 3 hours, then how long would it take you to drive 300 miles?
bekas [8.4K]

Answer:How many miles can a car be driven in 3 hours at 50 miles per hour? Under normal circumstances and the generally assumed conditions, the answer is of course (3 hours) * (50 miles / hour) = 150 miles.

3.5 hours

It will take you 3.5 hours to go 280 miles at 80 miles an hour.It travels at constant speed for the remaining time. Let x be the time traveled at the unknown constant speed. The total itme for the trip was 6 hours so: 6 = time traveled at 50 mph + time traveled at 60 mph + time traveled at x mph.

Step-by-step explanation:So you drive 25 miles / hour. then 25 miles/ 1 hour = 225 miles / nb of hours.2 minutes

However, traveling at 30 MPH for 1 mile (1 lap) takes 2 minutes, which means that your average will never be 60MPH.approximately 0.6818 miles per hour.

7 0
2 years ago
What is the equation, in point slope form, of the line
melamori03 [73]

Answer:

y=3/2x+11/2

Step-by-step explanation:

Hello! Sorry  I just saw this

Anyways, let's continue

first, we need to find the equation of the line with the one that is (-2,-4) and (2,2)

first, we need to find the slope

the equation for slope is y2-y1/x2-x1

so let's label the points

x1=-2

y1=-4

x2=2

y2=2

now plug it in

2-(-4)/2-(-2)=6/4=3/2

now, let's turn it into a line

the point-slope form is y-y1=m(x-x1) (m=slope)

now, plug it in

y-(-4)=3/2(x-(-2))

simplify to

y+4=3/2(x+2)

turn into y=mx+b format

y+4=3/2x+3

subtract 4 on both sides

y=3/2x-1

Now for the line that is parallel.

Parallel lines have the same slopes, so you automatically know that the new line will be y=3/2x+b

To make sure (-3,1) is a solution to the point, put 1 as y and -3 as x

1=3/2(-3)+b

1=-9/2+b

add 9/2 on both sides

b=11/2 or 5.5

now, put it into the equation

y=3/2x+11/2

Hope this helps!

5 0
3 years ago
1.3 ½ days=______hrs.
spayn [35]
1) 84 hours
2) 2.4 meters
3) 4800 seconds
4) 100000grams
5)219.2 Fahrenheit degrees
8 0
2 years ago
Can I get some help please?
Elan Coil [88]

Answer:

i think 5% but not too sure

Step-by-step explanation:

is it right?

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A grocery delivery service charges $0.80 per mile and a set fee of $5.40.
    5·1 answer
  • Use the function f(x)=2^x/x to answer the question. Which combination could result in the function f(x)?
    6·1 answer
  • If Cindy works 18 hours a week at 5.15 an hour how much did she make for the whole year?
    11·2 answers
  • Justify each step in solving the equation 4x=7(x-3) by writing a reason for each statement.
    9·2 answers
  • What are the divisors of 60?
    12·2 answers
  • 2. The ratio of
    10·1 answer
  • Estimate a 15% tip for a $26.40 restaurant bill
    11·1 answer
  • A supermarket advertises 3 pounds of tomatoes for $ 1.20. How much would it cost to buy 5 pounds of tomatoes?
    5·1 answer
  • If 6 cans of soda costs $2.35, what is the unit rate? Round to the hundredths place.
    13·1 answer
  • Kevin has a checking account. This month he deposits three paychecks. Each paycheck is for $225.75. He also makes two payments f
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!