1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
3 years ago
15

Miguel made $286 for 13 hours of work.

Mathematics
2 answers:
Neporo4naja [7]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The key here is to find out how much he makes per hour. We can find that out using the info given.

286 = 13x so

x = 22 dollars per hour. For 7 hours of work then,

7(22) = $154

Zigmanuir [339]3 years ago
5 0
The person above is absolutely right and I agree with it! You could also find the unit rate this way:
Find the unit rate of dollars per hour:
286 ÷ 13 = 22
So the unit rate is $22 per hour of work

Either way, the answer is right
Hope this helps!
You might be interested in
Find the exact value of sin(255∘)
Masteriza [31]

Check the picture below.

\textit{Sum and Difference Identities} \\\\ sin(\alpha + \beta)=sin(\alpha)cos(\beta) + cos(\alpha)sin(\beta) \\\\[-0.35em] \rule{34em}{0.25pt}\\\\ sin(255^o)\implies sin(135^o+120^o) \\\\\\ sin(135^o)cos(120^o)~~ + ~~cos(135^o)sin(120^o) \\\\\\ \left( \cfrac{\sqrt{2}}{2} \right)\left( -\cfrac{1}{2} \right)~~ + ~~\left( -\cfrac{\sqrt{2}}{2} \right)\left( \cfrac{\sqrt{3}}{2} \right)\implies -\cfrac{\sqrt{2}}{4}~~ - ~~\cfrac{\sqrt{6}}{4}\implies \cfrac{-2-\sqrt{6}}{4}

5 0
2 years ago
1. Ted found out that the rebate is not given until after he has
nadezda [96]

9514 1404 393

Answer:

  maybe not

Step-by-step explanation:

Consider a couple of scenarios for a $20,000 car purchase and a $2000 rebate, with sales tax at 10%.

1) The rebate is applied directly to the purchase price.

  Taxable amount: $20,000 -2,000 = $18,000.

  Price with tax: $18,000 × 1.10 = $19,800

  Amount financed: $19,800.

__

2) The rebate is given after the sale is complete.

  Taxable amount: $20,000

  Price with tax: $20,000 × 1.10 = $22,000

  Amount financed: $22,000

  Remaining loan balance if $2000 rebate is immediately applied to the loan: $22,000 -$2000 = $20,000

__

If the loan is for 5 years at 3%, the payments and total costs are ...

  Scenario 1: Monthly payment $355.78;

     total cost of loan: 60×355.78 = 21,346.80

  Scenario 2: Monthly payment $395.31;

     total cost of loan: 55×395.31 = $21,742.05  (note there are fewer payments because of the initial payment to principal of $2000)

__

Ted effectively has to finance an additional $200, equal to the sales tax on the rebate. So the delayed rebate costs him an extra $395.25 over the life of the loan.

_____

We have assumed certain tax and payment scenarios. If tax is not an issue, and if the loan terms are such that the rebate can be applied immediately to the loan amount, then <em>there may be no difference in total cost</em>, or the delayed rebate may result in a <em>lower</em> total cost due to the higher monthly payment.

7 0
3 years ago
What is the value of the expression below? ( 9.5-3x1 1/2 ) / 0.5<br>PLEASE HURRY!!
GuDViN [60]
The answer would be 10!
7 0
3 years ago
Ms. Shaw wants to go on vacation to Brazil the cost for one ticket is $985 if she goes with a group the ticket price is marked d
Vitek1552 [10]

Answer:

$837.25

Step-by-step explanation:

100%-> $985

1%->$9.85

15%->$9.85×15=$147.75

85%->$985-$147.75=$837.25

8 0
3 years ago
3-4|2(-3)|<br> |-3|<br> Hhhhhhhhh
gayaneshka [121]

The answer is 11 luv!  hope this helped you out!!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The number of 1 inch cubes that will fit into a box that is 7 inches wide blank inches long and 1 inch high is 154
    14·1 answer
  • The vertex form of h(x) = x2 – 14x + 6 is h(x) = (x – )2 – .
    8·2 answers
  • Find four consecutive multiples of 3 such that the product of the first, third, and fourth is 1080
    12·1 answer
  • Name three rational numbers that’s are between 7 and 8?
    6·2 answers
  • a climbing gym charges 10$ to climb each day a pair of climbing shoes cost 84$ it costs $169 to buy 6 days of climbing one pair
    11·2 answers
  • Domain and range of f(x)=sqrt(x^2 -4)
    10·1 answer
  • ⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️help me pls⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️​⚠️⚠️⚠️
    11·1 answer
  • Identifying functions
    14·1 answer
  • A number x is equal to 7. 24. 48. What is the smallest positive integer y such that the product xy is a perfect cube
    11·1 answer
  • Lia has a red ribbon that is 2 1/12 inches long. She has a blue ribbon that is 4 times as many inches long. How many inches is t
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!