1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
2 years ago
15

Miguel made $286 for 13 hours of work.

Mathematics
2 answers:
Neporo4naja [7]2 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The key here is to find out how much he makes per hour. We can find that out using the info given.

286 = 13x so

x = 22 dollars per hour. For 7 hours of work then,

7(22) = $154

Zigmanuir [339]2 years ago
5 0
The person above is absolutely right and I agree with it! You could also find the unit rate this way:
Find the unit rate of dollars per hour:
286 ÷ 13 = 22
So the unit rate is $22 per hour of work

Either way, the answer is right
Hope this helps!
You might be interested in
Please tell me what 0.85 = a/-7.2 is. thanks
attashe74 [19]

Your answer would be a=-6.12

6 0
3 years ago
Triangle DIG is reflected across the l-axis.
drek231 [11]

there is not such thing as an I axis, but I will show you what happens for both x and y axis so you can fill out the assignment with the correct information.

IF you meant flipping over the x axis, then the dot will go from top to bottom, bottom to up, the x position won't change only its height(y position)

This meant that for reflecting across the x axis, (x,y)->(x,-y)

For y axis its the opposite, just flipping to the side.

This meant that for reflecting across the y axis, (x,y)->(-x,y)

7 0
2 years ago
Jasmine is baking and selling cupcakes for $15 per dozen.She would like to make more than $120 in cupcake sales. Which number li
pishuonlain [190]

Answer:

Step-by-step explanation:

Jasmine is baking and selling cupcakes for $15 per dozen.

Let x be the number of dozens of cupcake made by Jasmine.

Her total sales= Sales Per Dozen X Number of Dozens of cupcake sold

= $15 X x = $15x

Since she would like to make more than $120 in cupcake sales.

It means her total sales must be greater than $120.

15x>120

x>120/15

x>8

The number line attached represents the solutions to the situation.

All integers to the right of 8 (excluding 8) satisfies the situation.

3 0
2 years ago
What is the equation of the slope which is 2 and (1‚8)
sergey [27]

Answer:

y=2x+6

Step-by-step explanation:

Graph the coordinates

Go up to over one or down two left on

Get your y-intercept

put in y=mx+b

6 0
2 years ago
I NEED HELP FAST!
Degger [83]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

4.5×5.5=24.75

so 24.75 is the area of the room but you have to buy whole tiles so you would need to but 25 tiles

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What happens if you fail one semester in 8th grade?
    8·1 answer
  • A regular polygon inscribed in a circle can be used to derive the formula for the area of a circle. The polygon area can be expr
    8·2 answers
  • PERGUNTA 1
    8·1 answer
  • There are 19 green marbles in a box. The number of green marbles in the box is 6 more than half the number of red marbles in the
    10·2 answers
  • A marching band is performing in a rectangular arrangement, with a width of $w$ people. The length consists of seven less people
    6·1 answer
  • Please help! Triangle ABC is similar to triangle DEF. m
    5·1 answer
  • A faucet drip 2/3 gallon h2o in 10 hrs. how much h20 drips per day. 1/15,5/18,1 3/5 or 6 2/3 gallons
    13·1 answer
  • The diagram below shows the number of ice cream cones sold in a day at a local ice cream shop.
    14·2 answers
  • A 16-oz bottle of parmesan cheese costs $5.78, while an 8-oz bottle costs $3.97. Which is the better buy? Round
    15·2 answers
  • For each division problem, determine which place you should write the first digit of the quotient.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!