1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly_w [17]
2 years ago
11

Can you please help answer the question in the photo?

Mathematics
1 answer:
Maurinko [17]2 years ago
7 0

Answer:

A: y= -x

B: y= 3x + 2

C: y= x + 2

D: y= x

You might be interested in
Sophie is ordering a taxi from an online taxi service The taxi charges $3.50 just for the pickup and then an additional $1.25 pe
coldgirl [10]

Answer:

$8.50

And I’m sorry it looks like a number is missing from the second question

Step-by-step explanation:

3.5+(4*1.25)=8.5

5 0
2 years ago
The Appalachian trail is 2,174 miles long. About how long would a trail be if it were 3 tines the length of the Appalachian trai
mash [69]
Multiply 2174 and 3
your answer will be 6522
6 0
3 years ago
A cab company charges $1 fee for the cab ride,
sweet-ann [11.9K]

Answer:

12 miles

Step-by-step explanation:

25 - $1 fee= 24/$2 per mile = 12 miles

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ex. 11 An apple computer has a retail price of $1000. Jim's House of Electronics is having a "20%-off sale",
Elina [12.6K]
He would have to pay $560 because if you take 20% off of the computer using the equation 1000 - (1000 * 0.20) you get 800. This means that the 30% coupon is applied to $800, so using the same template as the equation above, we can do 800 - (800 * 0.30) to get a final answer of 560.
8 0
1 year ago
I have $1.00 in coins on my desk made up of nickels and dimes. I have 4 more dimes than nickels. How many nickels do I have?
Elena L [17]

Answer:12

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Guys I need your help
    6·2 answers
  • Divide 63 apples into two groups so the ratio is 2 to 1
    8·1 answer
  • An 8 pack of beaded necklaces cost $21.92. what is the unit price per necklace??​
    8·2 answers
  • Elisa withdrew $20 at a time from her bank account and withdrew a total of $140. Francis with $45 at a time from his bank accoun
    11·1 answer
  • Pls help this homework is due tomorrow and I’m so confused thank you for taking your Time x
    6·1 answer
  • What are the coordinate of ABC after a dilation with center 0,0 and a scale factor of 3
    8·1 answer
  • Find the value of x
    7·1 answer
  • PLS HELP A friend says that the recursive formula for the geometric sequence $1,-1,1,-1,1,is an+1x(-1)^n-1. Explain your friend'
    11·1 answer
  • How do the decimal equivalents of -1/3 and -1/6 compare
    12·1 answer
  • The data to the right represent the cost of living for 20 states. The cost of living is a measure of the average price paid for​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!