1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
2 years ago
14

hey I have a doubt isn't for this question the ans supposed to be 36 but the option is not there so could you plzz help me ​

Mathematics
1 answer:
White raven [17]2 years ago
6 0

Answer:

Its actually 31

Step-by-step explanation:

Try drawing it and counting the matches

You might be interested in
What is the area in square feet of the part of the floor that is not covered by the rug
ohaa [14]
Can you please add a picture of the problem or type all the measurements and information? 
5 0
3 years ago
What is the total cost on a $225,000 mortgage at 3% interest for 15 years?
luda_lava [24]
After 15 Years it Will be $350,542

4 0
2 years ago
In the diagram below DE is parallel to XY. What is the value of y?
jeka94

it would be 94 hope this helps

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for a 5/a - 2/1-a = 2/a-1<br> a=0<br> a=-1<br> a=1<br> none
podryga [215]
Hello : 
\frac{5}{a} - \frac{2}{1-a} = \frac{2}{a-1} = \frac{5}{a}+ \frac{2}{a-1} = \frac{2}{a-1}&#10;= \frac{5(a-1)+2a}{a(a-1)} = \frac{2a}{a(a-1)} &#10;(a \neq 1  ,  a \neq 0)&#10;
5a-5 +2a =2a
5a =5
a=1 ( refused)
conclusion : <span>none</span>
8 0
3 years ago
Calculate the pay for the following day of a
tino4ka555 [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

In the morning he works four hours and 15 minutes and in the afternoon he works four hours and 15 minutes for a total of eight hours and 30 minutes. 30 minutes is 1/2 of an hour so he works for a total of 8 1/2 hours. Multiply this by his hourly rate which is $15 and this gives you $127.50

15 x 8.5 = 127.5

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle? Round your ans
    14·2 answers
  • There are 80 students in a school. Every student is taking either algebra or pre-calculus, and some students are taking both. Th
    15·1 answer
  • Please help with multiplying binomials! Show your work!<br> (3n+2)(n+3)
    14·1 answer
  • A clothing store has sold $300 in shirts and plans to sell enough jeans to exceed its goal of $500. each pair of jeans cost $40.
    14·1 answer
  • kristen has 7 gallons of water mike has 27 quarts of water how many more pints of water does kristen have then mike
    15·1 answer
  • A graph that has a finite or limited number of data points is a
    6·2 answers
  • Is -8 a whole number
    6·2 answers
  • What is the greatest common factor of x^5, x^6, x^8?
    6·2 answers
  • HELP IM BEING TIEMEEEEEEEEEEEEEEEEED
    14·1 answer
  • FINDDDD VALUE OF Z !!!!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!