Answer:
No because 3(5) +2= 17
3*5=15
15+2= 17
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
For every 10 assignments you get 1 homework pass. So you would multiply them by two and up more.
So here's some of your answers:
10:1
20:2
30:3
40:4
50:5
60:6
70:7
80:8
90:9
100:10
You would just continue this pattern.
Answer:
The answer is 184.7 ft
Step-by-step explanation:
You need to find the distance from kite to ground
sin38°/1 = x/300
x = 300 · sin 38
Therefore your answer is 184.7
This is the best way I could explain it....Hope this helps:)
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
1) When the denominator equals zero that is a critical point
=> x - 2 = 0 => x = 2.
So x = 2 is a critical point
2) Simplify the numerator to find an expresion of the king p(x) ≥ 0 or p(x) ≤ 0. Where p(x) equals zero you have other(s) critical point(s)
Multiply both terms:
[2x + 5] / [ x - 2] = [x - 1] / [x - 2]
for x ≠ 2 => 2x + 5 = x - 1
=> 2x - x = - 1 - 5
=> x = - 6
Then, the two critical points are x = 2 and x = - 6.
Answer: option B.