1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
2 years ago
14

Find the volume of the following figure with the given dimension

Mathematics
1 answer:
lisov135 [29]2 years ago
6 0

Answer:

624inches squared.

Step-by-step explanation:

13×8×6=624

You might be interested in
Which ordered pair in the form (x, y) is a solution of this equation? (x 3)y = 14 (11, 1) (7, 2) (5, 2) (3, 2)
kicyunya [14]
You have to replace x and y by each pair in the equation and find the answer 14.
IF you replace the pair (11,1) you will get (11+3)*1=14
solve this and you get 14=14 so ordered pair is (11,1)
3 0
2 years ago
Which is 680,705 written in expanded form
vova2212 [387]
600,000 80,000 700 5
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alexandra purchases two donuts and three cookies at the donut shop and it's charged $3.30. Brianna purchases five donuts and two
Amiraneli [1.4K]

Given:

Cost of two donuts and three cookies = $3.30

Cost of five donuts and two cookies = $4.95

To find:

The cost of each donut.

Solution:

Let x be the cost of each donut and y be the cost of each cookie.

Cost of two donuts and three cookies = $3.30

2x+3y=3.30          ...(i)

Cost of five donuts and two cookies = $4.95

5x+2y=4.95          ...(ii)

Multiply equation (i) by 2.

4x+6y=6.60          ...(iii)

Multiply equation (ii) by 3.

15x+6y=14.85      ...(iv)

Subtracting (iii) from (iv), we get

15x+6y-4x-6y=14.85-6.60

11x=8.25

Divide both sides by 11.

x=\dfrac{8.25}{11}

x=0.75

Therefore, the cost of each donut is $0.75.

7 0
3 years ago
Value for x? 11x - 4 = 4x + 10
AlladinOne [14]

Answer:x is equal to 2. Hope this is helpful

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy? a 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6 pack for $1.80
xxMikexx [17]

Answer:

1.80

Step-by-step explanation:

it very useful to understand very well

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which form of genetic engineering was used by humans for many years before the discovery of DNA? A. Gene insertion. B. Selective
    5·1 answer
  • Which of the following are measures of complementary angles? A. 50° and 41° B. 100° and 80° C. 77° and 13° D. 35° and 10°
    10·2 answers
  • What are the lengths of the legs of triangle ABC?
    14·1 answer
  • Find the sum of the series 121+128+135+...+233 (17 terms)
    7·1 answer
  • What is the slope of the line through (1,0) and (3,8)​
    8·1 answer
  • What percent of $10,000,000= $6,000,000?
    12·2 answers
  • Mia can finish her math homework in 30 minutes. Every night there are 45 problems for homework. How many problems can she finish
    13·2 answers
  • The dimensions of triangle B are three times the dimensions of triangle A. The area of triangle A is 40.5 cm2.
    7·1 answer
  • Find the gradient of the line 3y=2x/3+4​
    7·1 answer
  • 3. At a bargain store, Beast Boy bought 5 items that each cost the same amount. Cyborg bought 8 items that each cost the same am
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!