1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
4 years ago
6

Yasmine is serving ice cream with the birthday cake at her party. She has purchased 19 1/2 pints of ice cream. She will serve 3/

4 of a pint to each guest. Will there be any ice cream left?
Mathematics
1 answer:
Firlakuza [10]4 years ago
3 0

Answer:

no!

Step-by-step explanation:

19 1/2 = 39/2      

39/2 divided by 3/4

Keep Change Flip

<u>39</u> *   <u>4</u> =

2       3

simplify before you multiply

<u>13</u> * <u>2</u>   = 26

1     1

there will not be any ice cream left because it was divided evenly among all the guests.

You might be interested in
Please answer this question
Alina [70]

Answer:

__

12 x 4 x 7 + 1

__

Step-by-step explanation:

The biggest number can be made by multiplying all the numbers. However, since one of these numbers is 1, multiplying 1 by all those others won’t do anything. So to get the biggest number you would multiply 12 by 4 by 7 and add 1.

3 0
3 years ago
Indicate the equation of the given line in standard form. The line with slope 9/7 and containing the midpoint of the segment who
vfiekz [6]
I got y = 9/7x - 3/7
5 0
3 years ago
Please help Fast A parking lot contains motorcycles (2 Wheels) and cars (4 Wheels). There are 35 vehicles and 114 wheels. How ma
swat32

Answer: There will be 20 motorcycles and 26 cars

let me know if you want me to explain:)

Step-by-step explanation:

If you want to check multiply 26 by the amount of wheels on each car (4) to get 104  total car wheels, then multiply the 20 motorcycles by the wheels of each motorcycle (2) to get 40. Lastly add the 104 and 40 together to get 144 the total amount of wheels in the parking lot.

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
coldgirl [10]
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
6 0
3 years ago
Friday's meeting needs 12 more sandwiches than Tuesday which needs 6 fewer than Monday which needs 20 more than wednesday which
Alina [70]

He will need 315 sandwiches to make each day next week

Step-by-step explanation:

The given:

  • Friday's meeting needs 12 more sandwiches than Tuesday
  • Tuesday needs 6 fewer than Monday
  • Monday needs 20 more than Wednesday
  • Wednesday needs 5 fewer than Thursday
  • The number of sandwiches ordered for the meeting that calls for the fewest is 50

We need to find how many sandwiches he will need to make each day next week

Assume that Tuesday needs x sandwiches

∵ Friday's meeting needs 12 more sandwiches than Tuesday

∵ Tuesday needs x sandwiches

- Add x by 12 to find Friday's need

∴ Friday needs = x + 12

∵ Tuesday needs 6 fewer than Monday

- That means Monday needs 6 more than Tuesday, add 6 to x

   to find Monday needs

∴ Monday needs = x + 6

∵ Monday needs 20 more than Wednesday

- That means Wednesday needs 20 less than Monday, subtract

   20 from Monday needs to find Wednesday needs

∴ Wednesday needs = x + 6 - 20 = x - 14

∵ Wednesday needs 5 fewer than Thursday

- That means Thursday needs 5 more than Wednesday, add 5 to

    Wednesday needs to find Thursday needs

∴ Thursday needs = x - 14 + 5 = x - 9

∵ The number of sandwiches ordered for the meeting that calls

   for the fewest is 50

- From the days needs above the fewest one is Wednesday, then

   equate Wednesday needs by 50

∵ Wednesday needs is x - 14

∴ x - 14 = 50

- Add 14 to both sides

∴ x = 64

Substitute x in each day needs to find the number of sandwiches

∵ Tuesday needs is x

∴ Tuesday needs = 64

∵ Friday needs is x + 12

∴ Friday needs = 64 + 12 = 76

∵ Monday needs is x + 6

∴ Monday needs = 64 + 6 = 70

∵ Wednesday needs = 50

∵ Thursday needs is x - 9

∴ Thursday needs = 64 - 9 = 55

Add the numbers of sandwiches of all day to find the number of sandwiches he will need to make each day next week

∵ The number of sandwiches = 76 + 64 + 70 + 50 + 55

∴ The number of sandwiches = 315

He will need 315 sandwiches to make each day next week

Learn more:

You can learn more about the word problems in brainly.com/question/3950386

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me please answer correctly!!!
    6·2 answers
  • What is the answer to 185%written as a decimal and as a mixed number or a fraction in simplest form.?
    15·1 answer
  • Can anyone answer this for me please?​
    12·1 answer
  • 10,500 Rounded to the nearest hundred
    14·1 answer
  • What number can 330 and 180 both be divided by?? Plz help
    11·2 answers
  • The percentage of students who attended the talent show for years 2018 to 2013 I shown year | percent of students 2008 | 83% 200
    13·1 answer
  • Question 8
    12·1 answer
  • HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH PROBELM!
    15·2 answers
  • 80% of what number is 190
    12·2 answers
  • Hershey's bar were purchased at $7 per dozen and sold at $1.25 each. Find the profit on 15 dozen Hershey's bar.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!