Statement #3: The product of two irrational numbers is not always irrational.
If you multiply √3 and 1/√3, both irrational numbers that are inverses of each other, you end up getting 1, which is rational.
Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
Answer:
$8.75
Step-by-step explanation:
If you do
$3.50 x 2.5 you get
$8.75
Answer:
7. adjacent
8.127°
Step-by-step explanation:
adjacent angles on a straight line add up to 180°
180-53=127°
Answer:
165 g
Step-by-step explanation:
Median means the middle number so here the middle number is 165g.