1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Debora [2.8K]
3 years ago
10

Each month, a phone company charges $30 talk time plus $0.50 for each additional minute.

Mathematics
2 answers:
kap26 [50]3 years ago
7 0

Answer:

30+.50m=c

Step-by-step explanation:

30 is the initial cost. Since its initial it is only a one time fee.

.50 is the cost per minute, since it says per you can automatically assume that it will be more than once.

M represents the minutes that they spend on the call, so if there was a 10 minute call, instead of m you would put 10, 10×.50.

But since there is no given time we have to put a variable, m, as a replacement.

The c is the variable for the cost.

I hope I helped you! Have a great day! :3

OlgaM077 [116]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation: If 1 minutes of talk = 30 and texting = 30

and each additional minute of talk = 0.50

 

then the bill would be (for C = total cost)

 

C = 20+30+(0.45 • x)

 

OR

 

C = 50 + 0.45x

You might be interested in
There are 892 students in a school. After one year they lost 194 students and by the 3rd year they lost 75 more students but got
tensa zangetsu [6.8K]
Solutions 

<span>There are 892 students in a school. After one year they lost 194 students. By losing 194 students the have 698 students left. B</span><span>y the 3rd year they lost 75 more students but got 64 more students. Therefore you subtract 75 from 698 and add 64 students. 

698 - 75 =  623 

623 + 64 = 687 

The school has 687 students left. </span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find an explicit formula for the arithmetic sequence -5, 13, 31,
Lynna [10]

Answer:

b(n) = -23 + 18n

Step-by-step explanation:

NOTE - This is an arithmetic sequence, so each number is increasing by addition. If you were in a geometric sequence, however, you'd be multiplying. This means that the explicit formula for the geometric sequence you'll be learning later on will be different.

The formula for explicit formula is b(n)=b(1)+d(n-1). The variable d represents the common difference and the a is whatever number of the term you are using.

Since you have b(1), you look at what your first term is. Plug -5 into a(1).

To find your common difference, find 13-(-5). This is 18, and adding it to the others you can see that it continues.

So, plugging in what you have so far it looks like b(n) = -5 + 18(n - 1)

All we need to do now is simplify.

1. Distribute: -5 + 18n - 18

2. Add like terms: -23 + 18n

Hope this helped and made sense lol.

8 0
3 years ago
PLEASE HELP
WINSTONCH [101]
A) Total cost of materials: 145.86 + 52.91 + 17.63 = $216.40
b) Percent cost of hardware: 17.63/216.40 = 0.081
c) Percent cost paint and hardware: (17.63 + 52.91)/216.40 = 0.326
8 0
4 years ago
A hiker begins at sea level and descends 25 feet every minute. How long will it take to get to an elevation of -750 feet?
horsena [70]

Answer:

it would take about 7 1/2 minutes.

Step-by-step explanation:

please give brainliest

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP QUICK!
alexandr402 [8]
The answer is most likely 9.42cm:3cm.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a survey of 23 college students it was found that 17 were taking an english class 10 were taking a math class and 8 were taki
    8·1 answer
  • Please help me with 5 problems of Function Equations.
    11·2 answers
  • The answer with the work please
    5·1 answer
  • Which fraction is eqvalant to 5\10
    7·1 answer
  • Can someone please help me? Thanks! :)
    7·1 answer
  • Last week, the price of apples at a grocery store was $1.60 per pound. This week, apples at the same grocery store are on sale a
    7·1 answer
  • 12=4-4x<br>PLEASE HELPPP​
    11·1 answer
  • On your first day in business, 126 people come to eat. They spend about $52 each. About how much money did you earn on your firs
    12·1 answer
  • Please help.<br> 25 for correct.
    14·1 answer
  • Without graphing, find the slope of the line that goes through (2,-1) and (6,1)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!