1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRissso [65]
2 years ago
10

What is the perimeter of triangle XYZ? Perimeter = ... units

Mathematics
1 answer:
Bad White [126]2 years ago
3 0

Answer: 96

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A tipping platform is a ramp used to unload trucks. How high is the end of an 100 foot ramp when it is tipped by a 30 degree ang
Naily [24]
According to the information given, the ramp would be 50 feet high. (However, that seems really high. Did you type your problem correctly?)

If you draw a picture, you will see that you can set up a cosine ratio to solve this problem. With a 30 degree angle of depression, the angle we are going to use 60 degrees.

We can set up the following equation:

cos(60) = x / 100
0.5 = x / 100
50 = x
6 0
3 years ago
A and B share the cost in a ratio of 3:2. A pays £125 how much does b pay?
german
Hello!
3 + 2 = 5
125 divided by 5 = 25
25 x 3:2 = 2
25 x 2 = 50

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bob took 20 math test last year if he failed 6 of them what percent of the math test did he pass
kodGreya [7K]
6 out of 20=what percent?
6/20=x%

percent means parts out of 100
x%=x/100

6/20=x/100
time both sides by 100
30=x
answer is 30% passed

100-30=70
70% is answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is revenue from property taxes usually used for?
grandymaker [24]
Revenue from property taxes is used to fund all the services the municipal government provides us with, such as building a new park in the neighbourhood.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 3 1/2 pounds of bananas cost $0.98, how much would one pound cost?
Yuki888 [10]
Divide .98 by 3 1/2. 3 1/2 in decimal form is 3.5 so .98 ÷ 3.5 = .28

So one pound of bananas would cost <span>$0.28</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 43.586 to the nearest tenth
    12·2 answers
  • 10 2/6 - 7 5/6 i know its prob easy but i need help
    11·1 answer
  • 6x+12 = 4x -18 <br> please answer !!!!
    11·2 answers
  • Estimate the product by rounding 2×6,254
    11·2 answers
  • Where is liner function has the greatest Y intercept
    12·1 answer
  • What is the volume of a spear with the radius of 6in.
    13·1 answer
  • A pool gained 10 gallons of water on Friday due to rain. How could the owner of the pool bring the water level back to its previ
    10·1 answer
  • Y=2^x+6 domain and range
    11·1 answer
  • Taumika could not rememberler scores from live mathematics tests. She
    12·1 answer
  • For this question choose as many answers as are correct. if the earth reversed its direction of spin
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!