1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
2 years ago
9

Can someone do #2?❤️

Mathematics
2 answers:
V125BC [204]2 years ago
4 0

b

Answer:

Step-by-step explanation:

A proportional relationship is a straight line.  Is must also go through the point (0,0)

ohaa [14]2 years ago
3 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

A proportional relationship is a straight line.  Is must also go through the point (0,0)

You might be interested in
The data from the U.S. Census Bureau for 1982−2003 shows that the surface area of the United States that is covered by rural lan
Wewaii [24]
If we plug in 0 for x, we can receive the data for the year 1982. Doing so shows us that the Rural area was 1,417.4 million acres and the total area was 1,839.4 million acres. Therefore, we can conclude that the majority of the area of the United States was rural in 1982.
5 0
3 years ago
A town has a population 2000 and grows 4.5% every year. What will be the population after 13 years to the nearest whole number
Masteriza [31]
3,170 i think thats the answer.
7 0
3 years ago
Solve for h.<br><br> –2 − 10h = –11h − 20
Delvig [45]

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾  

-2 - 10h = -11h - 20

+ 2

- 10h = -11h - 18

+ 11h

h = -18

Have A Nice Day ❤    

Stay Brainly! ヅ    

- Ally ✧    

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sides of ∠A are tangent to circle k(O) with radius r. Find: r, if OA=14 dm, m∠A=90°.
Alex_Xolod [135]

Answer:

r = √98

Step-by-step explanation:

angle A and the diameter form an isosceles right triangle, with OA as the hypotenuse and r as the other sides. You can then make and solve an equation from the Pythagorean Theorem:

r^2 + r^2 = 14^2

2r^2 = 14^2

2r^2 = 196

r^2 = 98

r = √98

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ryan bought three shirts at a store for $40.62. How much money would it cost for Ryan to go back to the store and buy two more s
Zanzabum

Answer:

$27.08 it would cost to get the other two shirts

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangle has a length of 7 and a width of w. What is an expression for the perimeter
    15·1 answer
  • What is 20% of 100 in whole money
    7·2 answers
  • Please help, less than an hr tell it’s due
    14·1 answer
  • Which of these systems of linear equations has an infinite number of solutions?
    15·1 answer
  • Why would i use a straightedge to measure the length of a segment?
    7·1 answer
  • 1. Subtract 5 from 4 times y
    9·2 answers
  • 20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?<br>​
    14·1 answer
  • Go step by step to reduce the radical. <br> The square root of 96
    12·1 answer
  • Solve the system using the substitution method.
    14·1 answer
  • A survey was done of students in a high school to see if there was a connection between a student's hair color and her or his ey
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!