1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lynna [10]
3 years ago
5

A professional volleyball

Mathematics
1 answer:
andre [41]3 years ago
3 0

Answer: Lost 44%, Games won: 28/50

Step-by-step explanation:

Percentage = (part / whole) * 100

The total number of games the team played is 28 + 22, which equals 50.

Percentage of losses = (22/50) * 100 = 44%

Fraction of wins = 28/50

You might be interested in
What is a possible factorization of a polynomial with 3, –2, and i as zeros?
storchak [24]
It should be b but i don’t have paper with me so i’m not sure
8 0
3 years ago
Write the recursive rule and an explicit rule for the geometric sequence 9,27,81,243
SashulF [63]

Answer:

Recursive

a(1) = 9 ; a(n+1) = 3 * a(n)

Explicit

a(n) = 9 * 3^(n-1)


5 0
3 years ago
What is 6x to the third power?
murzikaleks [220]

Answer:

216x

Step-by-step explanation:

  1. Write it out: 6x^{3}  
  2. 6^{3} = 216  
  3. Add in x: 216x

I hope this helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In triangle ABC angle C 105° B 45° BD median of triangle ABC find the angle bdc
antiseptic1488 [7]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

105 + 45 +  bdc = 180

bdc=30

8 0
11 months ago
Which one should I choose
shutvik [7]

Answer:

-32

Step-by-step explanation:

((−4)(4))(2)

=−32

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • what is the difference between the greatest and least amount of juice? could you please tell me how to do it
    11·1 answer
  • How do you find the circumference of a circle? What is the formula?
    8·1 answer
  • A letter or symbol that is used to represent a number is called a
    13·2 answers
  • Can someone please help
    13·1 answer
  • sara compares to phone plans. plan A charges $99 for the phone plus $25 per month. plan B charges $39 for a phone and a $35 per
    10·1 answer
  • Who ever gets this will get a brainlest
    12·2 answers
  • 2x - 24 Simplify completely 8 X - 24 4 O x-12. 4 O 2x - 3 Ox-3​
    14·1 answer
  • What's the correct answer to this math problem?<br> 27.4-3.2×2
    14·2 answers
  • Dillon pays $106.50 for 5 dozen chocolate chip cookies. What is the price per dozen of chocolate chip cookies in dollars and cen
    14·1 answer
  • Pls help me pls i will mark brainliest
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!