1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
3 years ago
12

An 8-meter roll of blue ribbon costs $5.12. What is the unit price? per meter Submit

Mathematics
1 answer:
ivann1987 [24]3 years ago
7 0

Answer:

$0.64

Step-by-step explanation:

Unit price is the cost of a single metre of ribbon

5.12/8=0.64

You might be interested in
There are 1/3 gallon of water in a 3-gallon container. What fraction of the<br> container is filled?
ivanzaharov [21]

Answer:

1/9 of a container

3 0
3 years ago
You want to make an angle measuring 35° by marking an arc on the perimeter of a disk with a diameter of 16 inches and drawing li
Margaret [11]
The arc length is given by
.. s = rθ . . . . . . θ is the central angle in radians
.. = (8 in)*(35/180*π)
.. ≈ 4.9 in

_____
A disk 16 inches in diameter has a radius of 8 inches.
6 0
3 years ago
If x=-1, x^5+x+4+x^3+x
DedPeter [7]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

yeah-ya.............. right?

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The land area of Charlotte, NC is approximately 3 x 102 square miles. There are 6.4 x 102 square acres in a square mile. How man
Murrr4er [49]

Answer:

2.13 X 104 square acres

Step-by-step explanation:

Divide 6.4 acres by 3 miles = factor of 2.13

Therefore the answer must be 2.13 X 104 square acres

5 0
3 years ago
I need help with the last one
RoseWind [281]
The last one you’re correct , 16 is a perfect example of a perfect square
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the distributive property for 4*29=
    5·1 answer
  • A rhombus has sides 10 cm long and an angle of 60 degrees. Find the distance between a pair of opposite sides.
    9·2 answers
  • It takes 20 cups of chicken broth to make a chicken soup recipe. How much is this in quarts?
    9·1 answer
  • If i have 456.9 divided by 345 multiplied by 56 what is the answer
    11·2 answers
  • Triangle LMN has the vertices shown on the coordinate grid.
    13·1 answer
  • PLEASEEE PLEASE I BEGGGGGG YOOOOOOOOOUUUUUU
    9·1 answer
  • 3,540+6.112× 10 to the power of 3​
    13·1 answer
  • Help plz, this is due in like 4 mins
    13·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST PLZ HELP
    8·1 answer
  • ANSWER ASAP CORRECT ANSWER WILL GET BRAINLIEST PLUS 78 POINTS
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!