1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
12

I need help if anyone knows the answer please ASAP

Mathematics
1 answer:
mina [271]3 years ago
6 0

Answer:

TE=11

Step-by-step explanation:

x^2+6x=x+14\\x^2+6x-x-14=0\\x^2+5x-14=0\\(x-2)(x+7)=0\\x=2\\x=-7\\

(you can't use -7 cuz that would make TE a negative distance and that's a nono)

x=2\\TE=6(2)-1\\=12-1\\=11

You might be interested in
What angle pair is pictured?
True [87]

Step-by-step explanation:

Alternate and corresponding angles.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me with my last question plz
fomenos

Answer:

57

Step-by-step explanation:

Angle IHK and JKH are alternate angles.

Alternate angles are equal

3 0
3 years ago
Introduction to complex numbers 5VV
sesenic [268]

Step-by-step explanation:

sqrt(-4) = sqrt(4×-1) = sqrt(4)×sqrt(-1) = 2i

6 0
1 year ago
Write an equation in slope-intercept<br> form through (-8,9) through (-6,-6).
fgiga [73]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the triangles below
nataly862011 [7]
I guess you want the missing angle.
The missing angle is 83

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 20×+4=4(5x+1) how many solution are in this equation
    15·1 answer
  • What is m∠V?
    15·1 answer
  • 23) Find MZECD if m_1 = 17x – 2 and<br> MZECD = 33x – 2.<br> A) 64°<br> C) 45°<br> B) 80°<br> D) 57°
    10·1 answer
  • Louisa needs 3 liters of lemonade and punch for a picnic.She has 1,800 milliliter of lemonade.How much punch does she need?Expla
    14·1 answer
  • This graph looks like a trigonometric function. Which trigonometric function would be best to use for this model: cosine, sine,
    11·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?
    8·1 answer
  • Write each decimal as a percent. 0.59 0.98 0.02 1.33
    5·2 answers
  • Hi again I need a story that matches the equation -6 + 3x = 2 + 4x
    15·2 answers
  • If you purchase something that you do not pay for immediately, you are using? A. assets b. earning power c. credit D. finance ch
    12·1 answer
  • BRAINLIEST IS YOU ANSWER FAST!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!