1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaK [193]
3 years ago
11

CAN SOMEONE ANSWER 3 AND SHOW WORK PLEASE AND HURRy!!

Mathematics
1 answer:
hammer [34]3 years ago
7 0

Answer:

12m - 3

Step-by-step explanation:

(3m^3 - m^2) = 3m

(9m) - 3 (dont do for -3 anything just leave it and add it at the end)

3m + 9m = 12m - 3

You might be interested in
What type of number is 0? Rational, Irrational, Whole number, Integer
gladu [14]
It is a whole number and integer.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help asapppppppp
denis23 [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
£620 is divided between Malachy, Paul & Brian so that Malachy gets twice as much as Paul, and Paul gets three times as much
geniusboy [140]

Answer: Paul gets £186

Step-by-step explanation:

Paul has 1/2 as much as Malachy, and Brian has 1/3 as much Paul, therefore Brian has 1/6 as much as Malachy.

1/2 * 1/3 = 1/6

So Malachy’s amount equals 1 in this equation, Paul’s amount equals 1/2 in this equation, and Brian’s amount equals 1/6 in this equation.

1 + 1/2 + 1/6 = 1 + 3/6 + 1/6 = 1 4/6

Now, divide 620 by 1 4/6 to find Malachy’s amount.

620/1 4/6 = 372

Now, divde 372 by 2 to get Paul’s amount.

372/2 = 186

3 0
3 years ago
How do u solve these questions I have no clue
irina1246 [14]
Convert the larger unit into the smaller unit, and then solve.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation has no solition
DochEvi [55]
Every equation does?
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I dont understand this
    10·1 answer
  • Plz answer..... fill in the missing angles
    10·2 answers
  • Helpp plzzzz help———help
    15·1 answer
  • Can anyone help me with this question??
    7·1 answer
  • Refrigerator A costs $600 and $50 per year for the electricity to operate it. Refrigerator B costs $1200 and $40 per year for th
    15·2 answers
  • What is the unit rate if the car is traveling<br> 170 miles in 2.5 hours?
    7·1 answer
  • Anyone know the answer??
    13·1 answer
  • Joe and Brody order some food for their families. Joe orders 2 chicken dinners and 3 sides for $34.50. Brody
    9·1 answer
  • This is a sort of difficult question but i would highly appreciate assistance.
    9·1 answer
  • Helppp law of sines and law of cosines
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!