1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Black_prince [1.1K]
2 years ago
6

Question 2

Mathematics
1 answer:
BabaBlast [244]2 years ago
7 0
The correct answer is choice d because you would divide x by 2 to get 70. then you do the same with y so 35/2 = 17.5
You might be interested in
A student got a juice box for $2.50 and some bags of chips for $0.85 each bag. The total cost was $5.05. What equation can be us
lozanna [386]

Answer:

He got scammed for paying $2.50 for a Juice box

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me I need an answer
Mumz [18]
1) 2/4 = 1/4 + 1/4
2) 4/6 = 1/6 + 1/6 + 1/6 + 1/6
3) 3/5 = 1/5 + 1/5 + 1/5
4) 3/3 = 1/3 + 1/3 + 1/3
5) 7/8 = 1/8 + 1/8 + 1/8 + 1/8 + 1/8 + 1/8 + 1/8
6) 6/2 = 1/2 + 1/2 + 1/2 + 1/2 + 1/2 + 1/2
7) 5/6 = 1/6 + 1/6 + 1/6 + 1/6 + 1/6
8) 9/5 = 1/5 + 1/5 + 1/5 + 1/5 + 1/5 + 1/5 + 1/5 + 1/5 + 1/5
9) 8/3 = 1/3 + 1/3 + 1/3 + 1/3 + 1/3 + 1/3 + 1/3 + 1/3 
10) 1/2 * 8 = 8/2 = 4

11) Unit fractions are fractions where its numerators are 1 and its denominators are positive integer. example: 1/2 ; 1/3 ; 1/4

12) D.) 5/2 = 5 * 1/2

7 0
3 years ago
Two parallel lines are cut by a transversal. What is the measure of 28?
True [87]

Answer:

it will option D 100degree bcz of corresponding angle property

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the midpoint of the segment below?
In-s [12.5K]

Answer:

Your answer is A.(7,3)

7 0
2 years ago
A factory uses 3/4 of a barrel of raisins in each batch of granola bars. Yesterday, the factory
Rama09 [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

3/4 * 2 = 1 1/2

The factory made two batches of granola bars.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Bruce wants to make sure that each tiger at the zoo has 1,000 square feet of space. He wants to write an equation to represent t
    15·1 answer
  • Help meee i need the X and what the angles are
    6·1 answer
  • Find the distance between the points (0,-8) and (8,-3). The answer must be a whole number or a fully simplified radical expressi
    7·1 answer
  • How do you simplify (12xy)^2
    14·2 answers
  • Gary mails the third power of 10 flyers in one week.How many fliers does gary mail
    8·1 answer
  • Solve equation for g=
    13·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!!! Can someone help me wit dis question?
    12·2 answers
  • A plush toy weighed 1/6 of a pound. If a box can hold 5 pounds, how may plush toys could the box hold? HELP ANSWER QUICK
    5·1 answer
  • A 6 pack of soda costs $3.60. What is the unit rate for one bottle of soda?
    5·2 answers
  • True or False?<br>The ratios 4/5 and 52/60 are proportional<br><br><br><br>​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!