1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alisha [4.7K]
3 years ago
13

HELPPP I NEED TO PASS OR IM NOT GOING TO A CONCERT AND GET MY PHONE TAKEN AWAYY ILL GIVE BRAINLIST

Mathematics
2 answers:
Ulleksa [173]3 years ago
6 0

Answer:

1. When x=-6, y=22.

2. When x=-3, y=13.

3. When x=0, y=4.

4. When x=3, y=-5

Step-by-step explanation:

To solve the table, you have to plug in the x values on the left individually into the function of y=-3x+4.

Plugging in the first x value in the table (-6) will result in the equation y=-3<u>(-6)</u>+4. To solve, you first multiply the -3 with the <u>(-6)</u>, which will will equal 18. So, the equation will now look like this: y=<u>18</u>+4. Then, solving the equation <u>(18</u>+4) you get 22. Which means, <u>when x=-6, </u><u>y=22</u><u>.</u>

Do this same process with the other three x values plugged into the function as x, and this is what you should get:

<u><em>2.</em></u> y=-3<u>(-3)</u>+4    

   y=9+4

   <u>y=13</u>

<u>When x=-3, y=13.</u>

<em><u>3.</u></em> y=-3<u>(0)</u>+4

   y=0+4

   <u>y=4</u>

<u>When x=0, y=4.</u>

<em><u>4.</u></em> y=-3<u>(3)</u>+4

   y=-9+4

   <u>y=-5</u>

<u>When x=3, y=-5</u>

melomori [17]3 years ago
5 0

Answer:

22

13

4

-5

Step-by-step explanation:

This should be it

You might be interested in
Mr. Gregson packs ornaments into boxes. Each box holds eight ornaments. Which representation displays the relationship between x
bearhunter [10]

Answer:

y = 8x

Step-by-step explanation:

Given that :

Ornanment are packed in boxes

Number of ornament per box = 8

x = number of boxes packed

y = Number of ornaments

Number of Ornanments packed = (Number ornaments per box * number of boxes packed

y = 8 * x

y = 8x

8 0
3 years ago
What is the width of a rectangle with length 25 in. and area 375 in. 2?
Rufina [12.5K]
The width of the rectangle is 15in
6 0
3 years ago
What is the measure of 4?
zlopas [31]

Answer:

∠ 4 = 80°

Step-by-step explanation:

∠ 5 and 100° are vertical angles and are congruent , so

∠ 5 = 100°

∠ 4 and ∠ 5 are same- side interior angles and sum to 180° , that is

∠ 4 + ∠ 5 = 180°

∠ 4 + 100° = 180° ( subtract 100° from both sides )

∠ 4 = 80°

8 0
2 years ago
How many line segments are parallel to FE ?
Leni [432]

Answer 2 line segments are parallel to FE


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 22 events at an indoor track and field meet. The ratio of track events to field events is 8:3. How many of the events
MA_775_DIABLO [31]
First, let's look at the ratio.
You also know that for every 8 indoor events, there is 3 field events.
Therefore, the amount of indoor events is 8 on 11 events total, as 8 + 3 = 11
 

Then, let's look at the actual number of events. If there is 22 events total, you need to solve this proportion :

\frac{8}{11} =  \frac{?}{22}
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is true about the functional relationship shown in the graph ?
    12·2 answers
  • Jeff is baking a cake. The recipe says that he has to mix 32 grams of vanilla powder to the flour. Jeff knows that 1 cup of that
    13·2 answers
  • The wholesale price for a chair is $108. A certain furniture store marks of the wholesale price by 27%. Find the price of the ch
    10·1 answer
  • Point P is shown on the number line below.
    10·1 answer
  • -----.135as a fraction
    10·1 answer
  • A hiker is lost in the woods a search team has created a coordinate grid to represent the woods each until on the grid is one sq
    7·2 answers
  • Alex applies 350 n of force to move his stalled car 40 m how much work did alex do
    10·1 answer
  • Each of three jars is filled with blackcurrant, raspberry, or strawberry jam. The labels on each are "raspberry", "strawberry,"
    8·1 answer
  • Can someone please help me​
    14·1 answer
  • If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!