Mary made $176 for 11 hours of work at the same rate, how much would she make for 8 hours of work?
2 answers:
$128
We have the rate “$176 for 11 hours of work”
Find the unit rate of dollars per hour by:
Divide 176 ÷ 11 = 16
UNIT RATE: $16 per hour
Now find how much dollars for 8 hours by:
Multiply 16 • 8 = 128
FINAL ANSWER:Mary would earn $128 for 8 hours of work
BRAINLIEST?
Have a nice day!
-SpaceMarsh :D
74 Mary stuff I don’t know I just need to ask mine sorry
You might be interested in
Answer:
yellow fabric 5/3 yards
Step-by-step explanation:
convert the mixed numbers into improper fractions:
3 2/3 = 11/3 5 1/3=16/3
16/3 - 11/3 = 5/3
58.8 I divided 412/7 and it gave me a decimal and random numbers :(
Answer:
7x4=28 there
Step-by-step explanation:
Answer:
a is option c
b is 17.5
c is 9
Step-by-step explanation:
I do not know if all of these are right