1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
2 years ago
7

If costs $2.28 for 12 fluid ounces of dishwashing detergent. what is the cost per fluid ounce?

Mathematics
2 answers:
Liula [17]2 years ago
6 0
5.26. Because you would have to divide 12 by the coast to see the coast for 1 fluid ouce
navik [9.2K]2 years ago
3 0
It is .19 cents per fluid ounce, if you divide $2.28 by 12 there’s your answer.
You might be interested in
What is the distance between points A and B? <br>A. 1/3<br>B. 1/2<br>C. 1 1/3<br>D. 1 1/2<br><br>​
Savatey [412]

Answer:

A. 1/3

Step-by-step explanation:

From 1 to ___, ____, and 2 is half and half that would be 2 and a half. the only solution would be 1/3

4 0
2 years ago
mya has ballet lessons every sixth day and swimming every fourth day. today she has both lessons. in how many days will mya have
ra1l [238]
To determine when Mya will have both lessons again on the same day, you will list the multiples of each number of days because to show every 4 or 6 days, you will count by 4's and 6's.

When you get to the first number that is the same, that will be the next time she will have both lessons again.  This is called the least common multiple (LCM).

4, 8, 12, 16, 20, ...
6, 12, 18, 24

In 12 days she will have both lessons again.
5 0
3 years ago
A gumball machine has 220 red gumballs. If the red gumballs are 50% of the total number of gumballs, how many gumballs are in
JulijaS [17]
Answer:

440

Explanation:

If 50% of the total gum balls are red which is 220, then the other 50% is 220.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. An amusement park gives away gifts to celebrate its grand opening. Every 2nd visitor will receive a
Mademuasel [1]

Answer:

Every 200 visitors, the visitor will receive all 4 gifts.

Step-by-step explanation:

With the given numbers, the lowest common number would be 200.

7 0
2 years ago
If the number in the numerator of a unit rate is one what does this indicate about the equivalent unit rate
OleMash [197]
I don't know if this helps but an equivalent rate is:Rates that represent the same comparison; for example 90km
                    2h         Fraction<------
and 45km/h Confusing i know
7 0
3 years ago
Other questions:
  • information from research studies is sometimes taken out of context. explain why the claims of these studies might be suspect
    9·1 answer
  • Part
    10·1 answer
  • What are vertical angles?
    14·2 answers
  • Which of the following is a solution of the equation x2−13x+40=0?<br><br> f -8 g 4 h 10 j 5
    6·1 answer
  • Miguel has already put 36 sports cards in 5 folders. He buys 372 more cards. He puts the same number of cards into the 5 folders
    9·1 answer
  • Hi, can anyone help me. Please!
    8·2 answers
  • How do I add or subtract f(1).g(-4)
    8·1 answer
  • What’s the answer, pls help me
    12·2 answers
  • Solve for x: 6 &lt; 4x + 8 &lt; 14
    9·1 answer
  • Write the expression n ⋅ n ⋅ p ⋅ p ⋅ r ⋅ r ⋅ r using exponents.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!