1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SOVA2 [1]
2 years ago
8

HELP PLS HURRY! The graph shows the proportional

Mathematics
2 answers:
wolverine [178]2 years ago
7 0

Answer:

57.5$

Step-by-step explanation:

5$ a pound, 11.5 pounds, multiply them and you get 57.5$

NikAS [45]2 years ago
7 0

Answer:

45

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Anya bought some cans of paint. She used 9 of them to
kati45 [8]
equation would be 23 plus 9 equals 32 or p, the number of cans she bought
7 0
3 years ago
The floor plan of a room has a scale of 2.5 in. : 35 ft. In the drawing, the length of the room is 8 in. and the width of the ro
Oksi-84 [34.3K]
Well if I did my math correctly I do believe the perimeter should be 392 ft.


6÷2.5= 2.4
2.4×35=84

8÷2.5= 3.2
3.2×35=112

84×2
112×2
_____
392

you mult. by 2 because it's a room which usually has four walls and I imagined it being a rectangle.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dawn Lingua bought three yards of cloth to make some curtains. The cloth was on sale for $2.25 per yard. How much did Dawn pay f
AURORKA [14]
$2.25        <span>$7.0875</span>
$2.25
$2.25
---------
$6.75
 x Tax 5%
$7.0875
  



7 0
2 years ago
Twelve is added to the product of a number and 5. The result is -3. Find the number
TiliK225 [7]
5 + -8 = -3.

So the answer would be -8.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which one represents a line which is parallel to the line y=-7x-4
Mekhanik [1.2K]

Answer:

Any linear equation of the slope-intercept form y =7x/4+ b will be parallel to y=7x/4, since the slope of 7/4 will be the same for all such lines

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Does the point (2,3) lie on the graph of y=3x-4
    6·2 answers
  • Which is the best definition of a circle?
    12·1 answer
  • A student was given an assignment to determine the percentage of students that brought a bag lunch to school. The student chose
    14·2 answers
  • x + 8(x + 2) = 53
    7·1 answer
  • What is the relationship between the graphs of y = 2x and y = 2-x?
    8·1 answer
  • Please help ASAP!!!!!!!
    9·1 answer
  • The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?
    14·2 answers
  • A 16-ounce package of frozen peas costs
    5·2 answers
  • In ΔIJK, k = 7.6 cm, j = 7.5 cm and ∠J=116°. Find all possible values of ∠K, to the nearest 10th of a degree.
    15·1 answer
  • Determine if the sequence below is arithmetic or geometric and determine the common difference / ratio in simplest form. 4, 2, 1
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!