1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreev551 [17]
2 years ago
11

Fixed costs ________. Group of answer choices are the sum of the overhead and variable costs for any given level of production r

epresent the annual costs of inputs incurred by a company decrease with accumulated production experience vary directly with the level of production are costs that do not vary with production or sales level
Business
1 answer:
Sveta_85 [38]2 years ago
8 0

Answer:

are costs that do not vary with production or sales level

Explanation:

Fixed cost can as well be regarded as overhead cost they are expenses in the company that does not depends on the change in the amount of goods and services produced in the company. They are time- related cost such as

salaries, property taxes, interest as well as insurance. It should be noted that fixed costs are costs that do not vary with production or sales level

You might be interested in
You are a sales director for a company and have noticed employees are showing up towork dressed inappropriately. customers have
pochemuha
You could say something like "From this day forth all staff in the in-house sales department and <span>the traveling sales department. All men must wear suit and tie, and all women must be dressed in jeans and a long sleeve shirt!?"</span>
8 0
2 years ago
The records of penny Co. Indicated that 415,000 of merchandise should be on hand December 31. The phyiscla inventory indicates t
Nata [24]

Answer:

See explanation section

Explanation:

As there is a difference between the physical count of the inventory and actual Inventory count, it indicates that the merchandise inventory is either sold or wasted. However, for continuing the operation smoothly, it is assumed as sold. Therefore, the journal entry to record the sale is -

December - 31       Cost of goods sold           Debit          45,000

                           ($415,000 - $370,000)

                                        Merchandise Inventory     Credit       45,000

                    (To record the sale of merchandise: adjusted)

5 0
2 years ago
Wanda’s will power is 25% in convincing people to vote for her. She needs 50% of the vote to win. Assuming everyone votes, in or
Wittaler [7]

Answer:

34 % of the people must already planning to vote for Wanda

Explanation:

Let there are 100 people in the town

It is given that Wanda will convince 25 % of people vote for her

Now let there are x people who are planning to vote Wanda

Then 100-x people are not planning to vote Wanda

She have to convince 0.25 ( 100-x) people to get 50% of the vote and to win

So 0.25(100-x)+x=50

25+0.75x=50

x = 34

So 34 % of the people must already planning to vote for Wanda

8 0
3 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
2 years ago
Clarice became very ill in August of 2019 and was unable to work the rest of the year. She had only $30,000 of income from her j
CaHeK987 [17]

Answer:

total taxable income = $73,000

tax liability = $7,505

Explanation:

Clarice's ordinary income $30,000

Clarice's capital gains:

  • selling of stock = $34,000 - $16,000 = $18,000
  • selling of coin collection = $55,000 - $30,000 = $25,000
  • total long term capital gains = $43,000

Clarice's taxable income = $73,000

Clarice's ordinary income tax rate 2011:

ordinary income = $30,000 - standard deduction $5,800 = $24,200

  • 10% on taxable income from $0 to $8,500  = $850
  • 15% on taxable income over $8,500 to $34,500 = $2,355

ordinary income taxes = $3,205

Clarice's capital gains tax rate 2011 = 10%

capital gains taxes = $43,000 x 10% = $4,300

total tax liability = $7,505

5 0
3 years ago
Other questions:
  • At May 1, 2022, Nash's Trading Post, LLC had beginning inventory consisting of 220 units with a unit cost of $5. During May, the
    9·1 answer
  • Which of the following are considered characteristics of money? I. Portable II. Uniform III. Divisible IV. Acceptable a. I and I
    12·1 answer
  • Why is net income lower than gross income?
    9·1 answer
  • The sympathetic and parasympathetic divisions of the ANS:_______ A. Never innervate the same organ. B. May work together, each c
    13·1 answer
  • Naomi and Matt received the following amounts from a tenant who is renting their condominium during the current year (rent is $1
    8·1 answer
  • On September 30, 2021, Bricker Enterprises purchased a machine for $200,000. The estimated service life is 10 years with a $20,0
    11·1 answer
  • Suppose there are only two firms that sell smart phones, Flashfone and Pictech. The following payoff matrix shows the profit (in
    15·1 answer
  • "Buying off" the leaders of a resistance group by giving them a key role and seeking their advice not to find a better solution
    10·1 answer
  • Sheffield Corp. developed the following data for the current year: Beginning work in process inventory $ 216000 Direct materials
    14·1 answer
  • As a manager, you are being charged with reducing cost in a satellite laboratory; the physical environment of the workplace is a
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!