1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kisachek [45]
3 years ago
5

500ml bottle unit cost is $2.10

Mathematics
1 answer:
borishaifa [10]3 years ago
3 0
If you would like to know what is the unit price for the hair shampoo, you can calculate this using the following steps:

500 ml ... $2.10
100 ml ...$x = ?

500 * x = 2.10 * 100    /500
x = 2.10 * 100 / 500
x = $0.42

The unit price for the hair shampoo is $0.42.
You might be interested in
Question
rodikova [14]

Answer:

Volume = 11488.21

Area = 2461.76

Step-by-step explanation:

Given

Radius, r = 14\ in

Shape: Sphere

Solving (a): The Volume

This is calculated as:

Volume = \frac{4}{3}\pi r^3

Take \pi as 3.14 and substitute 14 for r

Volume = \frac{4}{3} * 3.14 * 14^3

Volume = \frac{4}{3} * 3.14 * 2744

Volume = \frac{4 * 3.14 * 2744}{3}

Volume = \frac{34464.64}{3}

Volume = 11488.21

Solving (b): The Surface Area

This is calculated as follows:

Area = 4\pi r^2

Take \pi as 3.14 and substitute 14 for r

Area = 4 * 3.14 * 14^2

Area = 4 * 3.14 * 196

Area = 2461.76

7 0
3 years ago
1.Give at least two characteristics for the rhombus.
jok3333 [9.3K]
1. opposite sides are equivalent , opposite angles are equivalent
2. 4 sides, 4 angles, both answers for number one also work
3. A square
5 0
3 years ago
Does anybody know how to solve this ? 1<10+k<7
Ira Lisetskai [31]
That’s not Solve able
5 0
3 years ago
5x7/10=. The product lies between. And.
Ronch [10]
5x7=35 35/10=3.5
so 3.5 is the answer

6 0
3 years ago
What is 2 ×86 dived by 297 thousandths
Tom [10]
Dont quote me on this but i think it is 10 because 86 × 2 is 172 and 297 ÷ 172 is 10 I think
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me please please
    15·1 answer
  • Mark had 10 red jelly beans for every 12 green.if mark had 66 jelly beans how many are green?
    7·1 answer
  • Find all the real square roots of -9/16. A) no real root B) -3/4 C) -3/4 and 3/4 D) 81/256
    9·2 answers
  • What is the square root of 5325 subtracted by the cubed root of 5734?
    8·1 answer
  • A truncated right triangular prism has how many sides
    5·1 answer
  • How long will it take for $3000 to grow to $7000 if it is deposited in an account earning 7% interest?
    14·1 answer
  • Three people build a wall in 10 days. How long would it take five people?
    14·1 answer
  • Let k = -5 <br> 5k + -20
    12·1 answer
  • Determine the approximate value of angle A​
    7·1 answer
  • How do u work this question out
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!