1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
3 years ago
9

HELP TAKING TEST!! Suppose you are a treatment specialist and desire additional training and certification. What would the best

avenue for you to
obtain this?
O counselor certification
O specialist certification
O therapist certification
O crisis certification
Business
1 answer:
natulia [17]3 years ago
3 0
The answer is crisis certification
You might be interested in
Which career professional sets up, runs, and maintains equipment such as lights? Camera Operator
mylen [45]
I would say camera operator
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work Place Products Inc., a wholesaler of office products, was organized on July 1 of the current year, with an authorization of
vlada-n [284]

Answer:

i am sorry i do not know.

Explanation:

i

4 0
3 years ago
Help please
dimaraw [331]
Your answer is going to be B.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calla Company produces skateboards that sell for $56 per unit. The company currently has the capacity to produce 95,000 skateboa
Tema [17]

Answer:

Calla Company

Three-column comparative Income Statement:

                                                  Normal         Special order       Total

Sales Revenue                       $4,580,800         $673,200     $5,254,000

Cost of sales:

Direct materials                      $ 981,600           $158,400       $1,140,000

Direct labor                                613,500              99,000            712,500

Overhead                                  954,000              76,973         1,030,973

Selling expenses                      558,000               84,151             642,151

Administrative expenses          477,000                  890            477,890

Total costs and expenses  $ 3,584,100           $419,414      $4,003,514

Net income                           $ 996,700         $ 253,786     $1,250,486

Explanation:

a) Data and Calculations:

Annual production capacity = 95,000 units

Actual annual production and sales = 81,800 units

Special order (units) = 13,200

Selling price (normal) = $56 per unit

Special order selling price = $51 per unit

Direct materials                      $ 981,600

Direct labor                                613,500

Overhead                                  954,000

Selling expenses                      558,000

Administrative expenses          477,000

Total costs and expenses  $ 3,584,100

Three-column comparative Income Statement:

                                                  Normal         Special order       Total

Sales volume                             81,800                  13,200         95,000

Selling price                                $56                     $51    

Sales Revenue                       $4,580,800         $673,200     $5,254,000

Cost of sales:

Direct materials                      $ 981,600           $158,400       $1,140,000

Direct labor                                613,500              99,000            712,500

Overhead                                  954,000              76,973         1,030,973

Selling expenses                      558,000               84,151             642,151

Administrative expenses          477,000                  890            477,890

Total costs and expenses  $ 3,584,100           $419,414      $4,003,514

Net income                           $ 996,700         $ 253,786     $1,250,486

1. Direct materials cost per unit = $981,600/81,800 = $12

2. Direct labor cost per unit = $613,500/81,800 = $7.50

3. Variable Overhead cost = $954,000/2 = $477,000

Variable overhead cost per unit = $477,000/81,800 = $5.83129

4. Variable selling expenses = 70% of $558,000 = $390,600

Variable selling expenses per unit = $390,600/81,800 = $4.77506

Additional selling expense per unit = $6.37506 ($4.77506 + $1.60)

Selling expense for special order = 84,151($6.37506 * 13,200)

5. Administrative expenses increased by $890

8 0
3 years ago
Phillippe invested $1,000 ten years ago and expected to have $1,800 today He has neither added nor withdrawn any money since his
jasenka [17]

Answer:

The interest paid on loan was at floating rate which means that the investor earning was lower because of lower interest rate than the interest rate he was expecting.

Explanation:

Because the bond was dependent on the floating rate in the market. The borrower kept paying the investor at the floating rate not at the fixed rate which would had increased its investment worth to $1800. As $1600 is less than $1800 so the interest rate agreed was floating rate interest.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Information concerning the stock of a corporation must be outlined in the articles of incorporation.
    7·1 answer
  • On a timeline, a goal that will be achieved in __________ years will be to the right of one that will be achieved in __________
    10·2 answers
  • The financial statements of the Pharoah Company report net sales of $372000 and accounts receivable of $56400 and $27600 at the
    15·2 answers
  • Google, Yahoo, Bing, and other major news and search sites confer legitimacy by way of algorithms that take into account what us
    13·1 answer
  • Consider the following two mutually exclusive projects:
    13·1 answer
  • You need a 25-year, fixed-rate mortgage to buy a new home for $315,000. Your mortgage bank will lend you the money at an APR of
    6·1 answer
  • Members of the Book Promoters Association of Canada recently questioned what could be done to rejuvenate the Canadian book publi
    5·2 answers
  • Milford Corporation has in stock 16,100 kilograms of material R that it bought five years ago for $5.75 per kilogram. This raw m
    11·1 answer
  • Who is a better president Biden or trump ?? Just to see why some people support whoever they support.... but Biden 2020 (HONEST
    15·2 answers
  • Nia is editing a row in an Access table. The row contains the Pencil icon on the left end of the record. What does
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!