Answer:
Step-by-step explanation:
Of course it is MEGA, it is a common sense for everyone to know that buying bigger bulk results in cheaper price. But I will do the math for you:
MEGA size: 5 / 29.4 = 0.17 dollars per pound
Family size: 3.64 / 19.5 = 0.19 dollars per pound
so it is MEGA
Hey mate
here is your answer
length and width are given in the ratio are ;(4:7)
area of rectangle = (l×b)
therefore,
4x×7x=700
28x^2=700
x^2=700/28
x^2=25
x=5
length =4x=4×5=20, lenght =20 and width =7x so, 7×5=35 width.....
C I think not sure I think tho.
Answer:
it doubles?
Step-by-step explanation:
Answer:
-2, 3/7, 1/2, 1.2
Step-by-step explanation:
Increasing == least to greatest in value.
-2 = -2
3/7 = 0.429
1/2 = 0.5
1.2 = 1.2