1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
weeeeeb [17]
2 years ago
10

A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
polet [3.4K]2 years ago
4 0

Answer:

$2.30 for each jump rope.

Step-by-step explanation:

6.90 / 3 = 2.3

mamaluj [8]2 years ago
4 0
The answer is $2.30. because if you multiply 2.30 times 3 you will get 6.9 also known as 6.90
You might be interested in
I need help please help me quick
sergejj [24]

Count the squares in between each letter.

Point Q is 6 units from Point R

Point R is 7 units from Point T

Point T is 3 units from Point S

For the area, it is easiest to take the area of each of those shapes and then add them.

(3*7/2) + (6*7)

10.5 + 42 = 52.5 Square Units

3 0
3 years ago
Triangle SQT is isosceles. The measure of angle STQ is 48°. Triangle S Q T is cut by perpendicular bisector T R. The lengths of
igomit [66]

Answer:

m\angle STR=24^o

Step-by-step explanation:

we know that

m\angle STQ=m\angle STR+m\angle RTQ ---> by addition angle postulate

we have

m\angle STQ=48^o ----> given problem

m\angle STR=m\angle RTQ ----> given problem

substitute in the expression above

48^o=2m\angle STR

Divide by 2 both sides

m\angle STR=24^o

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone explain this to me? I really need help. Thx!
Gennadij [26K]

Answer:

3 to the 4th power.

Step-by-step explanation:

Basically, here 3 to the 3rd power is 27. Multiplying it by 3 is only adding another power, making it 81, which is the same answer to 3 to the 4th power if that makes sense.

7 0
3 years ago
a pizza parlor has 8 different toppings and 3 different cheeses to choose from on the menu. how many pizza combinations are poss
Rom4ik [11]
Multiply 3 and 8 then you will have your answer
5 0
3 years ago
What is the value of the expression when p = 7? 9p-7 A. 12 B.27 C.36 D.60
professor190 [17]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

Just substitute 7 for p in the expression 9p - 7:  9(7) - 7 = 56

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How would I change this to standard form. <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=y%20%3D%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20x%20-%201"
    10·1 answer
  • If you multiply a binomial by a binomial how many terms are in the product before combining like terms?
    12·1 answer
  • A snack bar sells two sizes of snack packs. A merge pack is 5$ and a small pack is 3$. In one day, the snack bar sold 60 snack p
    12·1 answer
  • 1 ft. = 12 in<br> Convert 4 feet to inches.<br> Convert 48 inches to feet.
    14·1 answer
  • Ann's watch runs 2 min. per hour too slow. Beth's watch runs 1 minute per hour too fast. For example, if both watches were corre
    10·1 answer
  • How do I factor this :)
    13·1 answer
  • Find the area. The figure is not drawn to scale.
    9·1 answer
  • D<br>Convert (24) 10 to binary​
    5·1 answer
  • What is the area of figure B
    10·2 answers
  • a local hamburger shop sold a combined total of 698 hamburgers and cheeseburgers on sturday . there were 52 fewer cheeseburger s
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!