1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
weeeeeb [17]
3 years ago
10

A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
polet [3.4K]3 years ago
4 0

Answer:

$2.30 for each jump rope.

Step-by-step explanation:

6.90 / 3 = 2.3

mamaluj [8]3 years ago
4 0
The answer is $2.30. because if you multiply 2.30 times 3 you will get 6.9 also known as 6.90
You might be interested in
Okay yes I know it's messy it was a long stressful day lol so just check the last two, are they written right? are they even rig
nata0808 [166]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Yes it is

No 1 is correct

No 2 is correct

No 3 is correct

No 4 is correct

and what i mean by correct is you answered it correct

I hope this helps you :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round 389,935 to the nearest hundred thousand ​
Ivenika [448]

Answer:

400 thousand or 400,000

Step-by-step explanation:

just round 389 to the nearest hundred ------ 400

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pyramids A and B are similar. Pyramid A has a height of 8 in., and Pyramid B has a height of 24 in. Pyramid A has a volume of 38
Olenka [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

142

5 0
3 years ago
A fast-food restaurant sold 54 burgers with cheese. If the ratio of burgers sold with cheese compared to without cheese was 9: 5
alex41 [277]

Answer:

Step-by-step explanation:

We can write an relationship for this as:

3

:

2

→

24

:

b

Where  

b

is the number of burgers sold without cheese.

We can rewrite the relationship as an equation and solve for  

b

:

3

2

=

24

b

2

3

=

b

24

24

×

2

3

=

24

×

b

24

48

3

=

24

×

b

24

16

=

b

b

=

16

The restaurant would of sold  

16

burgers without cheese with the information provided in the problem.

4 0
3 years ago
What is the slope of a line that is perpendicular to the line who’s equation is y=4/5x-3
alexandr402 [8]

This line y = 4/5 x - 3 has slope = 4/5

Perpendicular lines, slope is opposite and reciprocal so slope of a line that is perpendicular to the line y = 4/5 x - 3 is -5/4

Answer

- 5/4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of<br> (a + b)^2?
    8·2 answers
  • Find the percent of a dollar each set of coins makes? 1 nickel and 4 pennies
    13·1 answer
  • You travel 600 miles in 11 hours. How many miles per hour did you travel?
    14·1 answer
  • Jason thinks he needs 25 boxs to pack 144 cups is Jason correct explain
    15·2 answers
  • J is 14 less than 22 solve for j
    8·1 answer
  • A pair of dice is rolled. Find the probability for P(not 2 or not 12)
    5·1 answer
  • a highway bride is anchored yo the ground by a right triangle. how long is the embankment labeled x? ground your answer to the n
    7·1 answer
  • Find the<br>value of<br>x if<br>3^x=3^2020+3^2017/3^2017+3^14​
    14·1 answer
  • Find the missing value. ​
    5·2 answers
  • A population of bees is decreasing. The population in a particular region this year is 1250. After year 1, it is estimated that
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!