Jose should charge $0.65 for each bag if he intends to sell the bag for $0.15 more than he paid.
<h3>How do we solve word problems?</h3>
Mathematical problems dealing with word problems can be solved by arranging data given into variables and using the appropriate arithmetic operation to solve them.
From the given information:
If Jose bought a 750 bag of peanuts for $375.00. It means that he bought each bag(1 bag) for:

= $0.5
However, he intends to sell each bag for $0.15 more than he paid; Then the amount he should charge for each bag is:
=$0.5 + $0.15
=$0.65
Learn more about solving word problems here:
brainly.com/question/27893239
#SPJ1
Answer
(x-1) (x-4)
Step-by-step explanation:
I did this not long ago in class so that's the answer
Answer:
C
Step-by-step explanation:
i just did sum hw work on this like a hr ago
Answer: c= $( 5 x 5.20)
Step-by-step explanation:
Given: Total people =5
Money paid by each person = $5.20
Total cost of the sundae = (Number of people ) x (Money paid by each person)
Total cost of sunday : c= 5 x ($5.20)
i.e.Total cost of sunday = $(5 x 5.20)
i.e.Total cost of sunday = $ 26
Hence, the required equation to represent the total cost (c) of the sundae:
c= $( 5 x 5.20)
A n s w e r: 16
e x: A= 1/2 * 20 * 16 you brake in half the 20 into 10 ( 1/2 divided by 20 is 10 because half of 20 is 10) after you get 10 you bring down the 16 and you multiply the 10 & 16 and you get “016” also as “16”