1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga2289 [7]
3 years ago
15

Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
____ [38]3 years ago
3 0

Answer

yes it is 1.25/1

Step-by-step explanation:

divide 3.75 by 3

You might be interested in
write the equation in slope-intercept form of the line that has a slope of 2 and contains the point (3,7)
mario62 [17]
Slope intercept form is y=mx+b

y= m or 2 because that is your slope but now all you need to is find your begin or find the point (3,7) on the graph.                
8 0
3 years ago
Write the equation in slope-intercept form (y=mx + b) for a line with a slope of 2/3 and a y-intercept of -5.
adelina 88 [10]
Y=mx+b
b= y-intercept
-5=2/3x+b
answer: y=2/3x-5
5 0
3 years ago
A construction worker bought several bottles of juice for $3 at the comedian store she paid for them the $20 bills if J represen
irina [24]

Expression 20 – 3J represents the change in dollars, which construction worker will receive after buying J bottles of juice.

<u>Solution:</u>

Given that  

A construction worker bought several bottles of juice for $3 at the comedian store

She paid for them the $20 bills

Number of bottles of juice is represented by variable J

Need to write an expression for the change she receives.  

From given information

Price of 1 juice bottle = $3

\text { So price of J juice bottles }=\mathrm{J} \times \text { Price of } 1 \text { juice bottle }

=\mathrm{J} \times 3=3 \mathrm{J}

<em>Change she receives = Amount she paid - price of J juice bottles   </em>

=> Change she receives = 20 – 3J

Hence expression 20 – 3J represents the change in dollars, which construction worker will receive after buying J bottles of juice.

4 0
4 years ago
The yellow rose taxi service charges $1.75 per passenger and $2.25 per mile for a ride . How much will the yellow rose taxi serv
Ann [662]

Answer:

$40.50 for the miles and 1.75 x P (passangers)

Step-by-step explanation:

Since $2.25 is the fee for miles, 2.25 x 18 = $40.50

and since it depends on the group, ima say its probably 3, the passenger fee would be $5.25

that would add up to about $45.75

but if there is a different amount of passengers, just multiply it by $1.75 then add it to $40.50!

5 0
3 years ago
20p help ASAP
Gre4nikov [31]
The two points are on the same line on the x-axis, so to find the length we need to find the distance between the points on the y-axis. Subtract one y from the other (it doesn't matter which) and take the absolute value. 18 - (-7) = 25. The absolute value of 25 is 25. The length of that side of the rectangle is 25.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A positive number and a negative number between 1 , -1
    7·1 answer
  • PLEASE HELP If a bottle of medicine contains 10 grams of liquid, how many 1/5 gram doses are in the bottle?
    14·1 answer
  • ALG II NEED HELP QUICK! Will mark the brainliest answer
    14·1 answer
  • How do you register as a teacher?
    13·1 answer
  • (10x^8)-(-15x^8) what is the answer?
    13·1 answer
  • What is p?<br><br> 7 1/5+p+4 9/10+3 3/20=19 1/10
    6·1 answer
  • Work backward to find the value of the variable in the equation below.
    10·1 answer
  • All of the following are rational except<br> Sqrt 0.49<br> Sqrt 19<br> Sqrt 900<br> Sqrt 100
    12·2 answers
  • If the local linear approximation of f(x) = 4x + e2x at x = 1 is used to find the approximation for f(1.1), then the % error of
    11·1 answer
  • Find the area of a circle with the diameter of 10 cm
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!