1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zloy xaker [14]
3 years ago
15

A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?

Mathematics
1 answer:
Luda [366]3 years ago
3 0
B. $2.25 you just divide
You might be interested in
A spinner is divided into 6 equal sections and colored as shown. The spinner is spun 60 times, and the results are recorded in t
Delicious77 [7]

Exp prob (red)   = 24 / 60  =  4 / 10   = 2/5

Theoretical prob (red)  = (1/2)

Exp prob (blue)   =  14 / 60  =  7 / 30

Theoretical prob (blue)  = 1/6

Exp prob ( yellow)  =  22/ 60  = 11/30

Theoretical prob ( yellow)  =   2/6  =  1/3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer this pls asap
irina [24]

Answer:

351.68 cm^2

Step-by-step explanation:

We need to find the area of the frame itself. the radius of the inner circle is 12, but the frame has a radius of 4. You add 12 and 4 and you get 16. The formula for area of a circle is A=πr^2. So A= 3.14 x16^2. Then you have A= 3.14x 256 and you get 803.84. But we only want the area of the frame, so you have to get the area of the inner circle and subtract. You get A= 3.14 x 12^2. 3.14x144 is 452.16. 803.84-452.16 is 351.68. Hope this helped. :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please I really need help, thank you
nirvana33 [79]

Answer:

What do you need help with? Answer and I will tell you anything you need.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Pls answer cggjtzajyrzmkyrkr
tia_tia [17]

Answer: D

Step-by-step explanation:

You save the most money with option D. Not in the long run though

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store has clearance items that have been marked down by 25%. They are having a sale, advertising an additional 40% off clearan
Hatshy [7]

Answer: He would pay 45% of the original price.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Let the original price of item be 'x'

Rate mark down by 25%

Amount of marked down would be

\dfrac{25}{100}\times x\\\\=0.25x

Amount after marked down becomes

x-0.25x\\\\=0.75x

Additional clearance items by 40% off

Amount of additional off is given by

\dfrac{40}{100}\times 0.75x\\\\=0.4\times 0.75x\\\\=0.3x

After additional off, the amount becomes,

0.75x-0.3x\\\\=0.45x

Hence, he would pay 45% of the original price.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the distributive property to simplify the expression.
    12·1 answer
  • Can someone help me with these questions please?
    12·1 answer
  • because his goal is to bike 65 miles over the four days what equation can be used to find the number of miles he should bike on
    9·2 answers
  • There are 22 animals in the barn. Some are geese and some are goats. There are 82 legs in all. How many of each animal are there
    6·1 answer
  • Find the area of the regular pentagon with side 10 cm and an apothem of 7.8 cm.
    9·1 answer
  • Jocelyn's car tires are spinning at a rate of 120 revolutions per
    10·1 answer
  • If 3/5 of a cup of water fills 3/4 of a plastic container, how many containers could you fill with one cup of water?
    5·2 answers
  • The length of a rectangle is 12 less than the width find the length and width of the rectangle if the area is 160 square meters
    5·1 answer
  • 15 in<br> 12 in<br> What is the height of the computer monitor?
    10·1 answer
  • For the following exercises, find (f ∘ g)(x) and (g ∘ f)(x) for each pair of functions.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!