1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zloy xaker [14]
2 years ago
15

A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?

Mathematics
1 answer:
Luda [366]2 years ago
3 0
B. $2.25 you just divide
You might be interested in
You have less than three hours to finish your homework which one of the following graphs represent the situation
vagabundo [1.1K]
There aren’t any graphs
3 0
2 years ago
Help please I'm marking brainiest
Mademuasel [1]

Answer and explanation:

1. 9:12 or \frac{9}{12} or 9 to 12

It has 9 first because there are 9 lions and then 12 after because there are 12 elephants.

2. 8:16 or \frac{8}{16} or 8 to 16

It has 8 first because there are 8 giraffes and then 16 after because there are 16 otters.

3. 9:10 or \frac{9}{10} or 9 to 10

It has 9 first because there are 9 lions and then 10 after because there are 10 seals.

4. 10:12 or \frac{10}{12} or 10 to 12

It has 10 first because there are 10 seals and then 12 after because there are 12 elephants.

5. 12:9 or \frac{12}{9} or 12 to 9

It has 12 first because there are 10 elephants and then 9 after because there are 9 lions.

6. \frac{8}{6} or \frac{40}{30} or \frac{16}{12}

I just multiplied it first the first one by 2, second one by 10, and 3rd one by 4.

7. \frac{6}{7} or \frac{42}{49} or \frac{60}{70}

I just simplified it first, then I multiplied the simplified one by 6 for the second one, and for the 3rd one I multiplied the simplified by 10.

8. \frac{2}{3} or \frac{4}{6} or \frac{20}{30}

I just simplified it first, then I multiplied the simplified one by 2 for the second one, and for the 3rd one I multiplied the simplified by 10.

9. 3:4 is equivalent to 6:8, 30:40, 12:16

I multiplied it first by 2, then by 10, then by 4.

10. 5:7 is equivalent to 10:14, 50:70, 25:35

I multiplied it first by 2, then by 10, then by 5.

11. 9:2 is equivalent to 18:4, 90:20, 27:6

I multiplied it first by 2, then by 10, then by 3.

12.

a. 48

So first, the ratio we know is 5:4 which in other words is 5x:4x. We also know that there are 60 clownfish. So that means 5x = 60 --> x = 12. So then 4x has to equals 12 x 4 which is 48.

b. 36

So first, the ratio we know is 4:3 which in other words is 4x:3x. We also know that there are 48 angelfish. So that means 4x = 48 --> x = 12. So then 3x has to equals 12 x 3 which is 36.

Hope this helped! <3

8 0
2 years ago
A sphere has a diameter of 14 units. What is the volume of the sphere in cubic units? If a cylinder has the same radius as the s
lesya692 [45]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

r = 14/2 = 7units

Volume of sphere=\frac{4}{3}*\pi*r^{3}\\\\=\frac{4}{3}*3.14*7*7*7\\\\=1436.03cubic units\\\\Volume of cylinder=\pi*r^{2}*h\\\\=3.14*7*7*14\\\\=2154.04 cubic units

7 0
3 years ago
The mean age of 5 people in a room is 32 years. A person enters the room. The mean age is now 34. What is the age of the person
nikdorinn [45]
The age of the person is 36 :) hoped this helped
8 0
3 years ago
Which statement comparing these measures is true? A microgram is 1,000 times greater than a milligram.
ololo11 [35]
The statement is false.

The statement below is true.
A milligram is 1000 times greater than a microgram.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a benefit of health Insurance?
    9·1 answer
  • How many ways can a coach choose the 6 starting players from a volleyball team of13 players?
    9·1 answer
  • Rebecca is offered a job as an insurance adjuster at an
    10·1 answer
  • A blueprint is drawn using a scale of 2 mm over 25 ft. What length is represented by 1 mm?
    6·1 answer
  • A mallard duck is 56 to 65 cm long if the duck travel 97.8 miles at top speed in 1.5 hours how far did it travel in 1 hour
    12·1 answer
  • Please choose the correct rhyme scheme for the following words (Dr. Seuss): fish- fish-star-car- lot- are *
    10·2 answers
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!
    5·2 answers
  • At Farmer Jones Market, bananas cost $.80 per pound. At Farmer Garcia's
    14·1 answer
  • Raina deposits $6000 into an account that pays simple interest at a rate of 2% per year. How much interest will she be paid in t
    10·1 answer
  • Find the probability of the event.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!