1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allsm [11]
3 years ago
5

PLEASE HELP MEEEEEE PLEASEEEEEEEE!!!!!! IM TIMED

Mathematics
1 answer:
crimeas [40]3 years ago
7 0

Set up an equation to solve.

$8.50x (since it is the rate of change) + $12 (flat fee) = total money earned (or y). In this case, we have the total, amount, and are looking for x. Plug $139.50 into the equation.

$8.50x + $12 = $139.50

Now, solve for x.

$8.50x + $12-12 = $139.50-12  > <em>$8.50x = $127.5</em>

$8.50/8.50x = $127.5/8.50 > <em>x = 15</em>

So, the correct answer is <u>D. Olivia babysat for 15 hours.</u>

You might be interested in
9 packages of grape cost $24 how many packages of grapes can you buy for $8
Leto [7]
Ok. First you have to find the unit rate. Since you can buy 9 packages of grapes for $24, then you can get 1 grape package for $2.6667. If you have $8, you can buy 3 packages of grapes.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marco is measuring two pieces of strings. One piece of string is 15 cm long. The other string is 250 mm long. In centimeters, ho
faltersainse [42]

Answer:

400 mm

Step-by-step explanation:

to convert cm to mm, you add a 0, or more specifically, multiply by 10. so, 15 × 10= 150. 250+150=400.

5 0
2 years ago
On a road trip, Sara’s brother drove 47.5% of the trip, and Sara drove 80% of the remainder. If Sara drove for 4 hours and 12 mi
masha68 [24]
Let's put it all into minutes, and then solve. 4 * 60 + 12 = 252 minutes.
252 / 80 = 3.15.
3.15 * 100 = 315 = 52.5% of the trip.
315 / 52.5 = 6
6 * 100 = 600 minutes
600 / 60 = 10 hour road trip.
Best answer me please!
4 0
3 years ago
Need help asap on this one
vagabundo [1.1K]
The answer is the third option, it will run out in 8 days.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
This is due today can anyone help?​
jenyasd209 [6]
I’m not sure what the e answer is
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statement about the histogram is true
    6·2 answers
  • What is (-1/-2) + 2=
    11·1 answer
  • Help me please I need the answer fast​
    12·1 answer
  • Which of the following describes the translation of the graph of y = x 2 to obtain the graph of y = -x 2 - 3?
    12·2 answers
  • Can someone answer number 5 plz
    11·1 answer
  • A soft-drink vending machine is supposed to pour 500ml of the drink
    13·2 answers
  • Which of the following are quadrilaterals?
    6·2 answers
  • Graph the line with slope – 2 passing through the point (-5,5).
    14·1 answer
  • four-fifths of the people that kyle and melissa invited to their wedding responded indicating that they are coming however, of t
    15·1 answer
  • How could you use subtraction to find the area of a figure
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!