Ok. First you have to find the unit rate. Since you can buy 9 packages of grapes for $24, then you can get 1 grape package for $2.6667. If you have $8, you can buy 3 packages of grapes.
Answer:
400 mm
Step-by-step explanation:
to convert cm to mm, you add a 0, or more specifically, multiply by 10. so, 15 × 10= 150. 250+150=400.
Let's put it all into minutes, and then solve. 4 * 60 + 12 = 252 minutes.
252 / 80 = 3.15.
3.15 * 100 = 315 = 52.5% of the trip.
315 / 52.5 = 6
6 * 100 = 600 minutes
600 / 60 = 10 hour road trip.
Best answer me please!
The answer is the third option, it will run out in 8 days.
I’m not sure what the e answer is