1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina [24]
3 years ago
15

Suki rode her bike 6/7 mile. Claire rode her bike 1/3 mile. They want to compare how far they each rode their bikes using benchm

ark 1/2. Select the correct answer to describe how to solve the problem.
Mathematics
1 answer:
Licemer1 [7]3 years ago
7 0

Answer:

6/7 > 1/2

1/3 < 1/2

Suki rode her bike a longer distance than Clarie

Step-by-step explanation:

Suki's distance = 6/7 miles

Compare with bechmark 1/2

6/7 and 1/2

Make the denominators same

(6*2)/(7*2) and (1*7)/(2*7)

12/14 and 7/14

12/14 is greater than 7/14

12/14 > 7/14

Therefore, 6/7 > 1/2

Clarie distance = 1/3 miles

Compare with bechmark 1/2

1/3 and 1/2

Make the denominators same

(1*2)/(3*2) and (1*3)/(2*3)

2/6 and 3/6

2/6 is less than 3/6

2/6 < 3/6

Therefore,

1/3 < 1/2

Compare Suki's distance with Clarie

compare 6/7 and 1/3

Make the denominators same

(6 * 3)/(7 * 3) and (1 * 7)/(3 * 7)

18/21 and 7/21

18/21 > 7/21

Suki rode her bike a longer distance than Clarie

You might be interested in
Compute the sum:
Nady [450]
You could use perturbation method to calculate this sum. Let's start from:

S_n=\sum\limits_{k=0}^nk!\\\\\\\(1)\qquad\boxed{S_{n+1}=S_n+(n+1)!}

On the other hand, we have:

S_{n+1}=\sum\limits_{k=0}^{n+1}k!=0!+\sum\limits_{k=1}^{n+1}k!=1+\sum\limits_{k=1}^{n+1}k!=1+\sum\limits_{k=0}^{n}(k+1)!=\\\\\\=1+\sum\limits_{k=0}^{n}k!(k+1)=1+\sum\limits_{k=0}^{n}(k\cdot k!+k!)=1+\sum\limits_{k=0}^{n}k\cdot k!+\sum\limits_{k=0}^{n}k!\\\\\\(2)\qquad \boxed{S_{n+1}=1+\sum\limits_{k=0}^{n}k\cdot k!+S_n}

So from (1) and (2) we have:

\begin{cases}S_{n+1}=S_n+(n+1)!\\\\S_{n+1}=1+\sum\limits_{k=0}^{n}k\cdot k!+S_n\end{cases}\\\\\\&#10;S_n+(n+1)!=1+\sum\limits_{k=0}^{n}k\cdot k!+S_n\\\\\\&#10;(\star)\qquad\boxed{\sum\limits_{k=0}^{n}k\cdot k!=(n+1)!-1}

Now, let's try to calculate sum \sum\limits_{k=0}^{n}k\cdot k!, but this time we use perturbation method.

S_n=\sum\limits_{k=0}^nk\cdot k!\\\\\\&#10;\boxed{S_{n+1}=S_n+(n+1)(n+1)!}\\\\\\&#10;

but:

S_{n+1}=\sum\limits_{k=0}^{n+1}k\cdot k!=0\cdot0!+\sum\limits_{k=1}^{n+1}k\cdot k!=0+\sum\limits_{k=0}^{n}(k+1)(k+1)!=\\\\\\=&#10;\sum\limits_{k=0}^{n}(k+1)(k+1)k!=\sum\limits_{k=0}^{n}(k^2+2k+1)k!=\\\\\\=&#10;\sum\limits_{k=0}^{n}\left[(k^2+1)k!+2k\cdot k!\right]=\sum\limits_{k=0}^{n}(k^2+1)k!+\sum\limits_{k=0}^n2k\cdot k!=\\\\\\=\sum\limits_{k=0}^{n}(k^2+1)k!+2\sum\limits_{k=0}^nk\cdot k!=\sum\limits_{k=0}^{n}(k^2+1)k!+2S_n\\\\\\&#10;\boxed{S_{n+1}=\sum\limits_{k=0}^{n}(k^2+1)k!+2S_n}

When we join both equation there will be:

\begin{cases}S_{n+1}=S_n+(n+1)(n+1)!\\\\S_{n+1}=\sum\limits_{k=0}^{n}(k^2+1)k!+2S_n\end{cases}\\\\\\&#10;S_n+(n+1)(n+1)!=\sum\limits_{k=0}^{n}(k^2+1)k!+2S_n\\\\\\\\&#10;\sum\limits_{k=0}^{n}(k^2+1)k!=S_n-2S_n+(n+1)(n+1)!=(n+1)(n+1)!-S_n=\\\\\\=&#10;(n+1)(n+1)!-\sum\limits_{k=0}^nk\cdot k!\stackrel{(\star)}{=}(n+1)(n+1)!-[(n+1)!-1]=\\\\\\=(n+1)(n+1)!-(n+1)!+1=(n+1)!\cdot[n+1-1]+1=\\\\\\=&#10;n(n+1)!+1

So the answer is:

\boxed{\sum\limits_{k=0}^{n}(1+k^2)k!=n(n+1)!+1}

Sorry for my bad english, but i hope it won't be a big problem :)
8 0
4 years ago
7 2/15 + 5 2/3 +9 13/15
crimeas [40]

21+

15

2

+

3

2

+

15

13

LCD = 1515

21+

15

2

+

3×5

2×5

+

15

13

21+

15

2+10+13

21+1

15

10

22

15

10

15

10

3

2

22

3

2

done

the answer of this question is last one

4 0
2 years ago
Please help i need help
inna [77]

Answer:

The answer simplified is -6

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A local farm sells strawberries and blueberries. The ratio of the number of strawberries to blueberries it sells at 5:3. If it s
olganol [36]

Answer:

125

Step-by-step explanation:

The ratio is 5:3 so we divide the 75 by 3 to get 1 part

1 part = 75

75 x 5 = 125

125 strawberries were sold :)

3 0
3 years ago
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Semenov [28]
36.89 total divided by the 8.6 gallons he bought = 4.2 so the price per gallon would be $4.20
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve this please 2=7+b/4
    10·2 answers
  • Mandy divided a 12-pound bag of oranges into 5 equal piles. Which RATIONAL numbers represents the weight of the oranges in each
    11·1 answer
  • Find an equivalent ratio where the total number of students is 250
    14·1 answer
  • He lowest temperature on May 15 is 2 3 as warm as the warmest temperature on May 15. The lowest temperature on May 15 is 60?F. W
    6·1 answer
  • Plssssss help me ill mark you brainliest
    11·2 answers
  • If the length of line AC equals 24 what is the length of the mid segment lineDE
    5·2 answers
  • Hi, i really need help!<br> Look at the images below:<br> (there is 2 images per question)
    11·1 answer
  • A number is between 9 and 14. It has prime factors of 2 and 3. What is the​ number?
    7·2 answers
  • Solve. Justify your responses.<br> Use statement and reason to justify
    12·1 answer
  • An angle measureless 60 degrees the measure of it complementary angle. What is the measure of each angle
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!