1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
3 years ago
14

What is an equation of the line that passes through the point (-4,-7)(−4,−7) and is parallel to the line 3x-y=43x−y=4?

Mathematics
1 answer:
Artyom0805 [142]3 years ago
7 0

9514 1404 393

Answer:

  3x -y = -5

Step-by-step explanation:

The parallel line will differ only in the constant. The new constant can be found by filling in the x- and y-values for the given point.

  3x -y = 3(-4) -(-7) = -12 +7

  3x -y = -5

You might be interested in
Joslyn wants to buy 4 packs of pens for $12.00 each and a pack of pencils for &6.00. How much money does she need
seropon [69]
$54 is your answer

You multiply $12.00 by 4 packs of pens and then add $6.00 for the pencils.
8 0
3 years ago
A grocery store sells long grain rice for 2.49 per pound. Write an expression for the cost of y pounds of long grain rice.
OleMash [197]

Answer:

Step-by-step explanation:

Cost = 2.49 * y

You really should spend the time. Math is used everywhere.

3 0
1 year ago
The length of the table is 9 feet . Express the length in inches
diamong [38]

Answer:

the length of the table is 108 inches

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Easy 30 points ……………
cricket20 [7]

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

it should be the sales tax because you pay a little bit more.

3 0
2 years ago
Find it ASAP What is the whole 85% of 17
Paraphin [41]
If you're just trying to find 85% of 17, you would do 17 * .85 which gives us 14.45
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Can you please help this is urgent??!!!!
    11·1 answer
  • If the Revenue for the week is $2000, and labor cost consists of two workers earning $8 per hour who work 40 hours each, what is
    12·1 answer
  • Please help asap!!! copy and complete
    5·2 answers
  • Find the unit rate: 6 and 2/5 rotations in 2 and 2/3 seconds.
    11·1 answer
  • How do you turn a fraction (1/6) into a decimal?
    13·2 answers
  • For a sample of n = 30 scores, X = 45 corresponds to z = 1.50 and X = 40 corresponds to z = +1.00. What are the values for the s
    13·1 answer
  • Can u plz help with 30 and 31?
    7·1 answer
  • How do i solve x-3/18 = 12/9? (Proportions and Ratios)
    13·1 answer
  • Which sequence shows the numbers in the order least to greatest 1/2 , -2/3 , -3/4
    15·1 answer
  • Solve for y : 6x+y=9 *<br>​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!