1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FromTheMoon [43]
3 years ago
12

At a shelter, 25% of the dogs are puppies. There are 32 dogs at the shelter. How many are puppies?

Mathematics
2 answers:
Reil [10]3 years ago
8 0

Answer:

The answer is 8

Step-by-step explanation:

Please Mark Brainliest

Sedbober [7]3 years ago
3 0

Answer:

8

Step-by-step explanation:

i got this answer because 25% out of 100% is 1/4 therfore you need to divide 32 by 4 and you get the answer

You might be interested in
The engine life for a certain brand of lawn mower is modeled by the function f(h) = 50 - 1 3 h where h represents hours used. Wh
Colt1911 [192]

Answer: C. Engine life decreases steady with time.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The right triangle on the right is a scaled copy of the right triangle on the left. Identify
hodyreva [135]

Answer:

scale factor : 3.5

Step-by-step explanation:

56/16=3.5

6 0
2 years ago
Hurry I need help pls hurry.
Sav [38]

Answer:

55

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Can anyone help me with Question 7? I’m not good at word problems :(
romanna [79]
You just have to find the angle whose sine is 0.1045. Use the sin-1 key on your calculator  ( make sure its set to degrees first)

m < B =  6.000 degrees to nearest thousandth
7 0
3 years ago
It takes la’mya 4 hours to knit 2 yards of a blanket . How many yards can she knit in one hour ?
shtirl [24]

Answer:

she can knit 1/2 a yard of a blanket in 1 hour.

So it would look like this

1/2 a yard of blanket

-----

1 hour

It would be, she can knit one half of a yard of blanket in one hour

one half over oner hour

6 0
4 years ago
Other questions:
  • I need this! Please! Plz do it and give me an explanation! Please!
    9·1 answer
  • A two digit number is 4 times the sum of its digits and twice the product of its digit.FIND THE NUMBER
    6·1 answer
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • The unit circle has a radius of 1 unit and is centered at the origin. It is dilated so that it passes through the point . What i
    14·1 answer
  • Annie estimates that the height of a bookcase is 78.25 in. The actual height is 75.50 in. To the nearest tenth of a percent, wha
    7·2 answers
  • Determine the center and radius of the following circle equation:<br> x ^2 +y ^2 −18x+4y+60=0
    13·1 answer
  • A pillow that usually costs $18 is marked down 25%. Use the table to find the pillow’s new price.
    11·2 answers
  • If the height of water in the tank is 10cm what is the volume of the water​
    15·2 answers
  • Whats 12 plus 4 .... get duh hints
    5·1 answer
  • The prices of consumer goods do not always exactly follow the CPI. The following chart shows several consumer items, along with
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!