1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr402 [8]
2 years ago
14

#5. What's the difference between a terminating decimal and non-terminating decimal?

Mathematics
2 answers:
frutty [35]2 years ago
8 0

Answer:

good answer thats was a very helpful answer

frez [133]2 years ago
7 0

Answer:

A terminating decimal ends while a non-terminating decimals repeats itself.

Step-by-step explanation:

2.50-terminating decimal

2.3333...-non-terminating decimal

You might be interested in
Golf in golf , the lowest score wins . One golfer finishes a course at -9 . A second golfer finishes at -12 .
rusak2 [61]

Answer:

The lower score is -12, and he wins buy (12 -9) , or 3 points

3 0
2 years ago
A rectangle has one side that measures 3x + 1 and another that measures 4y + 3. Keith says that the perimeter of the rectangle i
mart [117]

Answer:

he added the dimensions of the rectangle. He used the wrong formula. the formula he used was length + breadth. He should have multiplied by 2

6x + 8y +8

Step-by-step explanation:

Perimeter of a rectangle = 2 x (L + B)

L = length

b = breadth

2 (3x + 4y + 4. ) = 6x + 8y +8

5 0
3 years ago
CRITICAL THINKING The total area of the polygon is 176 square feet. What is the value of $x$ ?
Katarina [22]

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

this figure involves two triangle and one rectangle

for area of rectangle= Length * Width = 16 * 8 = 128 feet^2

for area of one triangle = 1/2 * base * height = 1/2 * x *8 = 4x

for two triangles = 8x ft^2 total

whole area = two triangles + one rectangle

176 = 8x + 128

8x =48

x = 6

8 0
2 years ago
I need some help, yes this is a repost soz.
Alinara [238K]

Answer:

Whats the question ;-;

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
At the grocery store, Emily notices that it costs
Dmitriy789 [7]

Answer:

4.34

Step-by-step explanation:

2.48/40=0.062 per ounce

0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me with this!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • How to make an equation out of perimeter and area
    14·2 answers
  • You're playing a game where you defend your village from an orc invasion. There are 3 characters (elf, hobbit, or human) and 5 d
    13·1 answer
  • FIRST ONE TO ANSWER WINS BRAINLIEST (ANSWER THE RED) PLS
    12·1 answer
  • HELP WITH THE CORRECT ANSWER
    14·1 answer
  • X^2y-7xy^2 + 5x +y^6<br> The degree of the polynomial is
    13·1 answer
  • #2) Can the sides of a triangle have the lengths 1, 3, 1? *<br> O Yes<br> O No
    14·1 answer
  • Multiply by 3 and add 1 help me plz :'(
    5·2 answers
  • If I have read a book at a rate of 20 chapters per hour. How many chapters does she read in 4 hours
    7·2 answers
  • What is the maxium number of right angles that can be contained in a triangle
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!