1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semenov [28]
2 years ago
10

Fill in the y-value for each box in the t-chart using the equation below !?

Mathematics
1 answer:
riadik2000 [5.3K]2 years ago
3 0
3,4,7 just plug the x into the equation
You might be interested in
Find the pair of numbers whose sum is 68 and whose product is a maximum.
Aleksandr-060686 [28]
34 and 34 I’m pretty sure
6 0
2 years ago
Plzz help me to find coefficient in binomial theorem (25 points)
Viefleur [7K]

<em>Denote x2 by y. </em>

<em>  </em>

<em>(x2-3)7=(y-3)7 </em>

<em>  </em>

<em>This is a binomial expansion in y, and you want the coefficient of y4 because y4=x8 </em>

<em>  </em>

<em>You have 7 terms of (y-3) in (y-3)7.  To get the fourth power of y, you need to choose y from four of the terms.  The number of ways you can do this is the combinations of 7 things taken 4 at a time.  This is: </em>

<em>  </em>

<em>7!/(4!3!)=35</em>

<em />

<em>So, the coefficient of x8 in the given expansion will be 210.</em>

<em>HOPE IT HELPS</em>

<em>THANK YOU </em>

5 0
3 years ago
Apples are sold in bags of four that cost $5, or bags of six that costs $7 per bag. What is the smallest cost at which you can b
babunello [35]
STEP 1:
BAGS OF FOUR
find number of bags needed to total 74 apples

= 74 ÷ 4 apples/bag
= 18.5 bags

*must round up to 19 bags because we cannot buy a partial bag

STEP 2:
BAGS OF FOUR
calculate price of 19 bags of 4 apples per bag

= 19 bags * $5/bag
= $95 for 19 bags of 4 apples/bag

STEP 3:
BAGS OF SIX
find number of bags needed to total 74 apples

= 74 ÷ 6 apples per bag
= 12.3333 bags needed

*must round up to 13 bags because we cannot buy a partial bag

STEP 4:
BAGS OF SIX

calculate price of 13 bags of 6 apples per bag

= 13 bags * $7 per bag
= $91 for 13 bags of 6 apples/bag


ANSWER: The smallest cost to buy 74 apples is $91.

Hope this helps! :)
3 0
3 years ago
What is the output of the function f(x) = x + 21 if the input is 4? When the input is 4, the output of f(x) = x + 21 is
notka56 [123]
To find the output when you know the input, just plug the input into the function.

x+21=4+21=25

The output is 25.

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats the 11th term of 2,6,18,54
Natalija [7]
The 11th term would be 39,366.

The rule for this sequence is 3n (n times 3). Simplying multiplying by 3 until you get to the 11th term (54 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3 * 3), would give you this answer.

I hope this helps!!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A rental car costs $65 for one day plus and additional fee costing $0.35 a mile. What is the cost for renting a car for one day
    11·1 answer
  • F(x) = {4x² – 1,<br> x = -2<br> x &gt; -2<br> la<br> -x,<br><br> what is f(0)
    12·1 answer
  • ⚠️Which ordered pair is the solution to this system of equations?⚠️
    5·2 answers
  • Rewrite each fraction with a denominator of 20.
    7·1 answer
  • Aye I need help on this rq plz
    15·1 answer
  • How many gallons each of 25 alcohol and 5 alcohol should be mixed to obtain 20 gal of 15 alcohol?
    6·1 answer
  • As an estimation we are told 5 miles is 8 km.<br> Convert 45 miles to km.
    7·2 answers
  • Melanie purchases 6 basketballs and 2 volleyballs for $114. A volleyball cost her $3 less than a basketball. How much did each v
    15·1 answer
  • Find the value of x.<br> 48°<br> (7x + 13)
    13·2 answers
  • Which of the following is parallel to the line 2x+4y=16
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!