Answer:
C
Step-by-step explanation:
Multiply by 12 on both sides.
Start with step one
y/3 - 1/4 = 5 Multiply both sides by 12
12(y/3 - 1/4) = 5*12
12*y/3 - 12 * 1/4 = 60
3 goes into 12 four times
4 goes into 12 three times. In both cases you are cancelling.
4y - 3 = 60
The cost to equip all the stations in the chemistry lab is calculated as: $393.75.
<h3>How to Calculate Total Cost?</h3>
In this scenario, we are given the following:
Total number of stations = 21 stations
Length of rubber tubing each of the stations in the chemistry lab needs = 5 feet
Total length of rubber tubing needed for all stations in the chemistry lab = 21 × 5 = 105 feet
Cost of 1 rubber tubing = $6.25 per yard
Convert 5 feet to yard:
1 yard = 3 feet
x yard = 5 feet
x = (5 × 1)/3
x = 5/3 feet.
So, the cost of 1 rubber tubing = $6.25 per 5/3
Cost of total length of tubbing needed = (105 × 6.25)/5/3 = (105 × 6.25) × 3/5
Cost of total length of tubbing needed = $393.75
Therefore, the cost to equip all the stations in the chemistry lab is calculated as: $393.75.
Learn more about the How to Calculate Total Cost on:
brainly.com/question/2021001
#SPJ1
Answer:
6
Step-by-step explanation:
I took the test and got 100%
I hope i helped and that i get brainliest :P
Answer:
Step-by-step explanation: