1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babymother [125]
3 years ago
5

What is the volume of a rectangular sandbox that is 3 feet by 4 feet by 1 foot?

Mathematics
2 answers:
bixtya [17]3 years ago
8 0

Answer:

12 cubic ft.

Step-by-step explanation:

welcome

34kurt3 years ago
5 0
Answer: 12 feet^3

You would just multiple all the numbers together!
You might be interested in
Conduct a hypothesis test to test the hypothesis that cloud seeding with silver nitrate increases rainfall. Use significance lev
masya89 [10]

Answer:

Paired t-test

Step-by-step explanation:

paired t–test is used  when there is one measurement variable and two nominal variables. The most common design is that one nominal variable represents individual organisms, while the other is "before" and "after" some treatment.

6 0
3 years ago
What is 68 percent of 575?
Travka [436]

Answer:

391

Step-by-step explanation:

First you must make the fraction a decimal so you can use it in an equation.

To do so move the . over to the left twice.

.68

Now multiply 575 by .68

575 x .68=391

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
2 years ago
Write an expression that represents the product of q and 8, divided by 4.
Sholpan [36]

Answer:

8 q / 4 =2q

Step-by-step explanation

6 0
3 years ago
Sharon rented a car for a base price of $200 and has to pay $13 for each day she drives. If her total bill is $252, how many day
ollegr [7]

three thousand two handrend and seventy six

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Beverages inc. sells espresso for 8.50 per pound and roasted coffee for 10.25 per pound. the following equations represent a rec
    6·2 answers
  • A penalty in Meteor - Mania is - 5 seconds. A penalty in Cosmic Calamity is - 7 seconds. Yolanda had penalties totaling -25 seco
    10·1 answer
  • Can any one help me answer this Math question ?
    8·1 answer
  • Solve using substitution y=3x+2, y=7x-6
    12·2 answers
  • Which expression best estimates
    6·1 answer
  • What is the volume of the prism?
    10·1 answer
  • Can a triangle have side lengths of 12 feet, 6 feet, 3 feet? HURRY PLZ!!?
    11·2 answers
  • Help please lol thankssss
    6·1 answer
  • Rachel has one $1 bill,<br> 3 quarters, and 2 pennies.<br> How much money does<br> Rachel have?
    7·2 answers
  • PLZ HELP!!! I Will give brainliest. What is the value of x in sin(3x)=cos(6x) if x is in the interval of 0≤x≤π/2
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!