Using pythag a^2+b^2=16^2
16^2=256
and since a=b the equation is 2x^2=256
/ each side by 2
x^2=128
x=sq rt of 128=11.31 roughly
Answer:
he pays $18.19 hope this helps have a nice day please give me brainliest
Step-by-step explanation:
Answer:
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc.
Step-by-step explanation:
how do you not know what are unit rates
Answer:
The answer is
B.
Step-by-step explanation:
just multiply 4.5 by 8 and you get 36
Answer:
Option A.
<em>The number of elements in the sample space of this experiment is 84</em>
Step-by-step explanation:
The sample space for an experiment represents the number of possible results that may occur when conducting the experiment.
When throwing a die and observe the number obtained there are 6 possible results
When throwing a coin there are 2 possible results.
When spinning a wheel divided into 7 regions we have 7 possible outcomes.
If we combine these three experiments, then the sample space S is composed of the product of the possible results of each experiment.
