1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kifflom [539]
2 years ago
6

Show steps using Pythagorean Theorem please

Mathematics
1 answer:
neonofarm [45]2 years ago
5 0
Same I don’t get this
You might be interested in
Samuel is in charge of ordering lunch..
zloy xaker [14]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

This is the answer because the others don't make sense to me at all...

<em>PLEASE</em><em> </em><em>DO</em><em> </em><em>MARK ME</em><em> </em><em>AS BRAINLIEST</em><em> </em><em>UWU</em><em> </em>

3 0
3 years ago
If the beginning temperature was -13 at 5:00 a.m
Neporo4naja [7]

Answer:

what the question in this

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The time, t, required to complete a job
tigry1 [53]

Answer:

19 hrs

Step-by-step explanation:

t varies inversely with number of people p

t = k/p

If it takes 7.125 hrs for 8 workers to do the job

K = tp

= 7. 125 x 8

= 57

How many hours will it take if there are 3 workers .

Recall t = k/p

t = 57/3

= 19 hrs

Therefore, It’ll take 19 hrs to Complete the job if there are only three workers.

3 0
3 years ago
What is the fully factored form of the expression 45x²y2 + 18x3
musickatia [10]
Assuming you meant 45x^2y^2+18*3 , it should be 9(5x^2y^2+6)
6 0
1 year ago
The cost for the raw materials of marble countertops, can be represented by the function , where is the area of the countertops.
Lady_Fox [76]

Answer:

m(c(a)) = 4.8875a

Step-by-step explanation:

The missing parameters are:

c(a) = 4.25a --- Cost of marble countertops

m(c) = 1.15c --- Cost of retail markup

Required

The cost of marked up price

This implies that we calculate m(c(a))

We have:

c(a) = 4.25a

m(c) = 1.15c

m(c) = 1.15c can be written as:

m(c(a)) = 1.15*c(a)

Substitute: c(a) = 4.25a

m(c(a)) = 1.15*4.25a

m(c(a)) = 4.8875a

Hence, the cost of marked up price is: m(c(a)) = 4.8875a

5 0
3 years ago
Other questions:
  • In 2010, Josh purchased a house for $110,000. In 2014, the house was valued at $105,000. What is the rate of change for the valu
    12·1 answer
  • A television company charges $60 for the first half-hour of work and $40 for each additional hour. Blue mountain camp has budget
    11·1 answer
  • A strip is 5ft long and 2 feet wide. How much stripping is needed
    9·1 answer
  • NEED HELP IM BEGGING YOU PLEASE
    10·1 answer
  • Please answer all of them. I only have today...
    11·1 answer
  • Please answer this !!!
    11·1 answer
  • 34 + 3 ⋅ 5 = ____. <br> Easy free points!!<br> first correct answer get brainly
    12·2 answers
  • Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3. 99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2. 99?
    13·1 answer
  • I'll give brainliest:)
    6·2 answers
  • F(x)=- x ^ 2 - 1,x ne5\\ -3,x=5 lim x -&gt; 5 f(x) = lim x -&gt; 5 f(x) Find if
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!