1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kodGreya [7K]
2 years ago
5

jamal wants to buy a new game system that costs 200 he does not have enough money to buy it today so he compares layaway plans s

tore b requires an initial 60 and weekly payment of 20 till the balance i paid in full
Mathematics
1 answer:
lara31 [8.8K]2 years ago
3 0

No

Step-by-step explanation:

$6 x 5 weeks = $30

$5 x 3 weeks = $15

$30+$15 = $45

He will not have enough for new snow pants. He would need $3 more.

You might be interested in
Suppose we want to choose a value of x within 3 units of 11. [This means a value of x that is less than 3 units away from 11.] T
Dahasolnce [82]

Answer:

(a) [8, 14]

(b)  8 \leq x \leq 14

(c)See attachment

Step-by-step explanation:

We want to choose a value of x within 3 units of 11.

(a)Now, 11-3=8 and 11+3=14

The possible values of x ranges is in the closed interval [8,14]

(b) Since x is within 3 units of 11., we have:

|11-x|\leq3

Solving the absolute inequality

-3 \leq 11-x \leq 3\\$In $ -3 \leq 11-x\\ x \leq 11+3\\x \leq 14\\\\$In $ 11-x \leq 3\\ 11-3 \leq x\\8 \leq x\\$Therefore,an inequality that represents all values of x that meet this constraint is:$\\8 \leq x \leq 14

(c)To draw the number line, we use a closed dot since we have the less than or equal to sign.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert 4/7 to decimals using long divison​
Elena-2011 [213]
I think it’s 1.75 sorry if this is wrong
3 0
3 years ago
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
Stels [109]
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
8 0
3 years ago
Math6. Grade 6.
Iteru [2.4K]
2 (6 x+6)= ?
12 x+ 12=
12 x= -12
x= -1
So first you take what is outside the "( )" and you multiply it with what's in the "( )" so that gave us 12 because 2*6= 12. 
 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the movie hidden figures what does the cop do to or For the three ladies
antoniya [11.8K]

Answer:

the cop offers them a police escort all the way to Langley

Step-by-step explanation:

having a car full of african americans in a car chase a police all the way too Langley.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 3 star fighters and 10 aliens in the play space trek. Each alien costume takes 2 1/4 yards of material. How much mater
    9·1 answer
  • Please answer this correctly
    5·1 answer
  • Y&lt;-x-1<br> y≧2<br> What does this look like graphed
    13·2 answers
  • Hillary needs to know if the triangle shown is a right triangle. Which equation should she use to help?
    11·1 answer
  • If MNOP is an isosceles trapezoid MP=16x-13, NO=9x+8, MO=12y-7 solve for x and y
    15·2 answers
  • Round 0.866 to the nearest hundredth
    9·1 answer
  • Hannah bought 4 hamburgers and 2 orders of French fries at for $16.50. Phillip bought 5 hamburgers and 3 orders of French fries
    11·1 answer
  • Write the algebraic expression for the following: 12 more than a number, n.
    12·2 answers
  • A rectangular field is 16m broad and the ratio of the length and breadth is 3:2.
    13·1 answer
  • the number y of oranges is used to make c pints of orange juice if represented by the equation y=8x. Graph the equation
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!