Answer:
The answer is 68 :D
Step-by-step explanation:
(Just read the whole comment ;P)
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
B
Step-by-step explanation:
I think it is No am not sure exactly
Answer:
f(2) = - 1 and f(4) = 3
Step-by-step explanation:
To evaluate f(2), substitute x = 2 into f(x), that is
f(2) = 2(2) - 5 = 4 - 5 = - 1
To evaluate f(4), substitute x = 4 into f(x)
f(4) = - 3(4) + 15 = - 12 + 15 = 3
Answer:
-37
Step-by-step explanation:
f(9)= -6X9-1
= -36-1
= -37