Answer: 4x^2−4x+1
Step-by-step explanation:
(2x-1)^2
Square of Difference: (a−b)^2=a^2−2ab+b^2.
(2x)^2−2*2x+1
Multiplication Distributive Property: (xy)^a=
2^2x^2−2*2x+1
4x^2−2*2x+1
4x^2−4x+1
Hope this helps, now you know the answer and how to do it. HAVE A BLESSED AND WONDERFUL DAY! As well as a great Valentines Day! :-)
- Cutiepatutie ☺❀❤
Answer:
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.
$1.97/5 = $0.39
$1.05/3 = $0.35
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Answer:
6
Step-by-step explanation: 84 divided by 14
brainliest?
Answer:
mean = 77
Step-by-step explanation:
We have a confidence interval of (59, 95) with a confidence of 99.7 percent
99.7 is 6 standard deviations from the mean, 3 on each side of the mean
mean - 3 sigma = 59
mean + 3 sigma = 95
We can use elimination to eliminate sigma. Add these equations together
mean - 3 sigma = 59
mean + 3 sigma = 95
---------------------------------
2 * mean = 154
Divide each side by 2
2 * mean/2 = 154/2
mean = 77
Answer/Step-by-step explanation:
a. Unknown side, b, using the Pythagorean theorem is solved as shown below.





Unknown side, b, = 36 km
b. Perimeter of the triangle = sum of all the sides of the ∆ = 

c. Area of triangle = ½*base*height
where,
Base = 36 km
Height = 27 km


