1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha_Volkova [10]
2 years ago
8

What are the factors of 64 that have a sum of 16

Mathematics
1 answer:
marshall27 [118]2 years ago
3 0

Anwnser 8

Step-by-step explanation:

2,4,6,8,32

You might be interested in
The revenue for a company producing widgets is given by y = -20x2 - 50x + 200, where x is the price in dollars for each widget.
lisov135 [29]

Answer:

The  price is   x =  $2.779

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

  The  revenue is  y = - 20x^2  - 50 x + 200

   The cost of production is  y = 30 x - 10

Generally at break even point the cost of production is equal to the  revenue

So

      -20x^2 -50x + 200 =  30x-10

=>   20x^2 +20 -210 = 0

Using the quadratic formula to solve this equation we have that

       x =  $2.779

     

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The longest side of an isosceles right triangle measures 16m. What is the perimeter ofthe triangle?
Andreyy89

Answer:

In right triangle hypotenus(side facing angle 90)is the longest

Step-by-step explanation:

lets say hyp=side1 +side2 were(side1=side2 in isocseles..) and Let x bet the length of side 1

So by applying phythegoras theorem :

hyp^2=x^2+x^2

16^2 =2x^2

2x^2=256

x^2=128

\sqrt{x { }^{2} }  =  \sqrt{128}

x=

8 \sqrt{2}

Parameter=16+8

8 \sqrt{2 }  + 8 \sqrt{2 }  + 16

16 \sqrt{2}  + 16

7 0
2 years ago
What is halfway between 458,000 and 459,000?
Nimfa-mama [501]
458,500 because they are 1000 apart and 500+500=1000
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The ice cream vendor 's cold box holds 24 ice cream cups. The
jeyben [28]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

24/8=3

48/3=16

7 0
3 years ago
You buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples
Mariana [72]
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is negative 1 minus negative 1
    7·2 answers
  • Circle 1 is centered at (−4, 5) and has a radius of 2 centimeters. Circle 2 is centered at (2, 1)
    6·1 answer
  • What is the least common multiple of 6 8 and 12?
    5·2 answers
  • Can anyone help me? i need to provide work!!! 50 points and brainliest answer to whoever helps the most!
    7·1 answer
  • 13. The lengths of two adjacent sides of a parallelogram are 7 cm and 5 cm respectively.
    12·1 answer
  • Can anyone share the process please? ​
    10·1 answer
  • Write the equation of this line in point-slope form using the point (1,-3) .
    13·2 answers
  • Pls help I’ll add points
    10·1 answer
  • Write twenty-four minus the product of three and two as a numerical expression
    11·1 answer
  • Use the standard deviation values of the two samples to find the standard deviation of the sample mean differences.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!