Answer:
The price is x = $2.779
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The revenue is 
The cost of production is 
Generally at break even point the cost of production is equal to the revenue
So

=> 
Using the quadratic formula to solve this equation we have that
x = $2.779
Answer:
In right triangle hypotenus(side facing angle 90)is the longest
Step-by-step explanation:
lets say hyp=side1 +side2 were(side1=side2 in isocseles..) and Let x bet the length of side 1
So by applying phythegoras theorem :
hyp^2=x^2+x^2
16^2 =2x^2
2x^2=256
x^2=128

x=

Parameter=16+8


458,500 because they are 1000 apart and 500+500=1000
Answer:
16
Step-by-step explanation:
24/8=3
48/3=16
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.