1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zimovet [89]
3 years ago
10

You buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples

Mathematics
1 answer:
Mariana [72]3 years ago
5 0
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
You might be interested in
L(1,-2),N(-6,3) slope of the line
Leto [7]

Answer:

-\frac{5}{7}

Step-by-step explanation:

3--2/-6-1=

3+2/-7

5/-7

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
NEED HELP ASAP!!!<br> DUE BY 5
Paraphin [41]

Answer:

86m^2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Use multiplication to solve the proportion.<br><br> y/9 = 44/54
QveST [7]
9•44=396
396/54=7.3 repeating
Therefore y=7.33
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please, brainliested :)
JulijaS [17]

Answer:

y=-1/3x-3

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Help me please......... ​
Rama09 [41]

Answer:

1. true 2. true 3.true 4. false 5. false

Step-by-step explanation: 4/4-3/4 is 1/5. You multiply the top first (4-3=1) and the bottom isn't supposed to change. so the answer is 1/4

5 0
2 years ago
Other questions:
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    8·1 answer
  • The circumference of a circular painting is 53.38 feet. What is the radius of the painting? Use 3.14 for pi and do not round you
    14·1 answer
  • Can somebody please explain how to do this?
    7·2 answers
  • Plane H is shown which points are viola at and non collinear
    6·1 answer
  • Summarize HOW you know how many solutions a System has
    13·1 answer
  • 0.2 is x% of 2<br><br> please help me
    15·2 answers
  • Is this a function? please explain if possible...​
    13·1 answer
  • Item 4
    13·2 answers
  • Kim had some books on her shelf. She was given 5 more books. Now Kim has 12 books on her shelf.
    11·1 answer
  • (2,-2) and m=3 Find the slope intercept.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!