1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
3 years ago
12

A 16-cup container of laundry detergent costs $13.60. What is the price per quart?

Mathematics
1 answer:
777dan777 [17]3 years ago
7 0

Answer:

$0.21

Step-by-step explanation:

So, first let's find the cost of a single cup.

16/13.60 = 1/0.85

Now, we know that each cup is approximately $0.85. Next, we must convert cups into quarts. 1 cup = 0.25 quarts.

1/0.85 = 0.25/0.21

You might be interested in
Write the number that can be shown with this many hundreds ten one hundred 1 ten 2 18 one
noname [10]
1 ten
2 hundreds?
18 ones?

218

5 0
3 years ago
If your Science class eats 168 slices of<br> pizza in 4 hours, how many slices is<br> that per hour?
Ahat [919]

Answer:

42 slices per hour

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A colony of bacteria has 10,000 bacteria and is growing exponentially. The inequality 10,000(4x) ≥ 320,000 represents the hours,
dexar [7]

Answer:

A [2.5, ∞)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 10 x 6 please answer assap
rosijanka [135]
60 that's the answer.
7 0
4 years ago
Ricky ate 2 soft tacos, and 4 of his friends ate s soft tacos. If there were 18 2 points
shtirl [24]

Answer:

Each friend ate 4 tacos.

Step-by-step explanation:

"4 of his friends ate s tacos" is unclear. I assume it should be

"4 of his friends ate s tacos each."

total tacos = 2 + 4s = 18

4s = 16

s = 4

His four friends ate a total of 16 tacos, each friend eating 4 tacos.

Ricky's reason, i.e., that 6s = 18, is incorrect.

6s = 4s+2s, where 4s is what his friends ate in total.

That implies that Ricky ate 2s tacos, instead of 2 tacos. If 2s = 2 then s = 1, but then 6s ≠ 18.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which unit of measure would be the most appropriate to measure the capacity of a bottle of nail polish?
    9·1 answer
  • Identifying the equivalent expression
    12·1 answer
  • PLEASE HELP MEEEEEEEE IM BAD AT GEOMETRY
    14·1 answer
  • Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (-3,-5);m=-2/5
    7·1 answer
  • Can you guys help me please
    14·1 answer
  • -3p-9=6<br> Solve equation for p then justify your reasoning
    6·2 answers
  • -3(-7 - x) = 1/2 (x + 2)
    5·2 answers
  • PLEASE HELP :(
    13·1 answer
  • I need help! If you could explain that would help alot
    14·1 answer
  • Please help due in an hour
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!