1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
2 years ago
12

A 16-cup container of laundry detergent costs $13.60. What is the price per quart?

Mathematics
1 answer:
777dan777 [17]2 years ago
7 0

Answer:

$0.21

Step-by-step explanation:

So, first let's find the cost of a single cup.

16/13.60 = 1/0.85

Now, we know that each cup is approximately $0.85. Next, we must convert cups into quarts. 1 cup = 0.25 quarts.

1/0.85 = 0.25/0.21

You might be interested in
There are 100 pennies in a dollar. What fraction of a dollar is 61 pennies? Write it as a fraction, as a decimal,and in word for
Solnce55 [7]

Answer:

61/100 .61 sixty one cents

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the sum or difference: 2.8 - -5.1
Travka [436]
2.8-(-5.1)

-(-5.1)=5.1

2.8+5.1= 7.9

Is this what you were asking?

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Number 6 mainly and any other if you want to help:) looka t the pic
soldier1979 [14.2K]
Let the amount B pays be £x
So,
A pays £125
B pays £x
They pay in the ration 3:2
Therefore,
125/x = 3/2
Cross multiplying we get,
125 x 2 = 3x
3x = 250
x = £63.33
3 0
2 years ago
Evaluate 23x-1 for x = 1. 1 4 7 8
lianna [129]

replace the value of x int eh equation

 so 23x-1 becomes

23(1.1478)-1

23*1.1478 = 26.3994-1 = 25.3994

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
a group of students surveyed chose baseballand soccer as there favorite sport in th ratio 3:8 if 132 students were surveyed , fi
makkiz [27]

132/11= 12

12 times 8 = 96

96 students chose soccer.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which transformation is shown ?
    14·2 answers
  • What are the odds of spinning blue?
    7·1 answer
  • What is the answer to this question? Someone help!!
    12·1 answer
  • The area of a square is 32 more than its perimeter. find the length of a side.
    11·1 answer
  • Solve for a <br> 1/4a+1/3=1/3a+5/4
    10·1 answer
  • Formulate the recursive formula for the following geometric sequence.
    8·2 answers
  • Elementary school is holding a school-wide election to chose a school color 5/8 of the vote were blue, 5/9 of the remaining were
    13·1 answer
  • 100 x 54 + 77 ÷ 2 = ? (RIGHT ANSWER GETS BRAINLIEST)
    9·2 answers
  • What is the equation in slope-intercept form of the line that passes through the points ( - 4, 2) and (4, What is the equation i
    12·1 answer
  • If A ={2,4,6,8} B = {5,7,1,9}. L et R be the relation is less from A to B. Find domain (R) AND RANGE (R) ​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!