1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irga5000 [103]
3 years ago
11

ALGEBRA PROBLEM PLEASE HELP

Mathematics
1 answer:
Lera25 [3.4K]3 years ago
6 0

Answer:

multiplication property of equality

You might be interested in
Help me pls this is hard
ohaa [14]

Answer:

Opposite angles are right angles.

Step-by-step explanation:

There are no right angles in a parallelogram.

5 0
3 years ago
Can someone explain functions in algebra to me please
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

They are hard and you Just have to follow the steps of solbing them

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A section of road covers 18.3 square feet. Each square foot will require 5.1 minutes to repair. How many total minutes will it t
geniusboy [140]

All you have to do is multiply 18.3 x 5.1

18.3×5.1=93.33

It will take 93.33 minutes to repair the entire section. Hope that helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If x = -6 and y = -2, evaluate the expression.<br> 3x - 10<br> y-5
Bond [772]
Is it
3x-10= 3(-6)-10= -28
Y-5= -2-5=-7
3 0
3 years ago
The function h(x)=x^2+3 and g(x)=x^2-6 if g(x)=h(x)+k what is the value of k
riadik2000 [5.3K]

Answer:

hello : k = - 9

Step-by-step explanation:

h(x) =x²+3      and   g(x) = x² - 6.....(*)

g(x) = x² +3 + k.....(**)

by (*) and (**) : 3+k = -6

3+k - 3 = - 6 - 3

k = - 9

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A food truck operator has traditionally sold 75 bowls of noodle soup each day. He moves to a new location and after a week sees
    11·1 answer
  • Which is the best strategy to use to solve this problem? Sophie wants to make a large rectangular sign that has an area of 60 sq
    15·1 answer
  • A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.
    9·1 answer
  • Trig with picture included
    15·1 answer
  • LAST ONE! -maybe hehe
    15·1 answer
  • 7} = (4) -55) = 0
    13·1 answer
  • Evaluate 2/g + 2h + 5 when g=3 and h=6
    11·2 answers
  • A researcher utilizes a t-test to compare the average amount of beta-lactamase produced by two different types of bacteria. The
    7·1 answer
  • Give an example of reciprocals?
    11·1 answer
  • Math help please urgent please help
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!