Answer:
12 CLASSES 10.00=120.00 PLUS 1 MAT FOR 19.95 FOR A TOTAL OF 120.00+19.95=139.95 THUS WE HAVE 12 CLASSES + 1 MAT
Step-by-step explanation:
12 CLASSES 10.00=120.00 PLUS 1 MAT FOR 19.95 FOR A TOTAL OF 120.00+19.95=139.95 THUS WE HAVE 12 CLASSES + 1 MAT
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
Answer:
What is the the given line?
Explanation:
Answer:
Sabemos que:

y tenemos que:

Con esto podemos encontrar el valor de a:
8*a/(a+ 4) = 6
8*a = 6*(a + 4) = 6*a + 24
8a - 6a = 24
2a = 24
a = 24/2 = 12.
Tambien sabemos que:

Y de ahí podemos despejar b:
(16*b)/(b + 8) = 12
16*b = 12*(b + 8) = 12b + 96
16b - 12b = 96
4b = 96
b = 96/4 = 24
Entonces tenemos a = 12 y b = 24, y el MH de a y b es:
MH(12,24) = 2*12*24/(12 + 24) = 24*24/36 = 16
I think that it is attempt. If i am wrong, sorry.