1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexdok [17]
3 years ago
6

Solve the equation and check the solution.

Mathematics
2 answers:
alexdok [17]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

A - 2.5 = 1.5

A = 1.5 + 2.5 (Add 2.5 on both sides)

A = 4.

Nookie1986 [14]3 years ago
5 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help , i know i have to use sine and cosine but i cant seem to get the right answer :)
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

91

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sunflower produce approximately 50 seeds per flower. If one ounce of sunflower seeds contain an average of 72 seeds, how many fl
ra1l [238]

Given :

Sunflower produce approximately 50 seeds per flower.

If one ounce of sunflower seeds contain an average of 72 seeds.

To Find :

How many flowers are needed to produce 2 pounds of seeds.

Solution :

1 pound = 16 ounces .

So , 2 pound = 32 ounces .

Number of seeds in 2 pounds of seeds, n = 32×72 = 2304 .

Number of flowers are :

N=\dfrac{2304}{50}=46.08

So , approximate number of flower required are 46.

Hence, this is the required solution.

5 0
3 years ago
Which values of x make the equation |x - 7| = x - 7 true?<br><br> 9<br> 0<br> 3<br> 8<br> -7
Vlad [161]
-7
I might not be right but that’s what I got.
3 0
3 years ago
Whats the correct answer answer asap for brainlist
vodka [1.7K]

Answer:

option C: Asian

explanation:

Asian countries, such as China, produce goods like the European products, but for much cheaper prices.

3 0
2 years ago
Solve for r. 17.4=3r. R=?
Bumek [7]

Answer:

r=5.8

Step-by-step explanation:

Just do 17.4 divided by 3

And you get R

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Am 18-foot piece of cotton cloth cost $15.84. What is the price per unit
    10·1 answer
  • Need some answer please
    9·1 answer
  • I need an explanation and answer ty
    14·1 answer
  • The sum of 11 and k??
    12·1 answer
  • Please help quick im using a big attack
    10·1 answer
  • Find the value of x.<br> 54<br> 79
    12·1 answer
  • Please help me :) i will give you brainliest :)
    6·1 answer
  • Multiply (5x - 2)^2<br>​
    12·2 answers
  • Prove that the two circles shown below are similar.​
    13·1 answer
  • I need help.................
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!