1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
2 years ago
15

Mrs. Reed collects shells. Each shell in her collection weighs about 4 ounces. Her collection weighs about 12 pounds in all. Abo

ut how many shells are in Mrs. Reed's collection?
Mathematics
1 answer:
Mariana [72]2 years ago
8 0

Answer:

There are about 48 shells in Mrs. Reeds collection.

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces per 1 pound.

4 ounces per shell.

16 x 12 = 192 ounces

192 ounces divided by 4 = 48

You might be interested in
Solve for x (no need to explain but it would be best if you would because this is gonna be in my staar)
erastovalidia [21]

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Please help! I will mark as brainliest IF answer is right. <3
EastWind [94]

Answer:

b^2 + 3b - 4 + 4/(b-2)

Step-by-step explanation:

see pic

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the degree of the power function represented in the table?
allochka39001 [22]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

-2+1= -1

4-3=1

-3/1= -3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help Plez 20 Points Due Today
Jobisdone [24]

Answer:6.25

Step-by-step explanation :  ratio of areas = one half :two point five in a half        

=1.0:6.25

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
. Jorge has a recipe that calls for 2 1/3 cups of flour. He plans to make 1 1/2 times the recipe.Will the amount of flour Jorge n
katovenus [111]
So you multiply 2 1/3times 1 1/2 and you get 3 and 1/6
7 0
2 years ago
Other questions:
  • If 15 books cost $90, what is the unit price?
    9·2 answers
  • Can I get some help help with 12,13 please
    8·1 answer
  • Elysia added -218+(-395) and got a sum of -613.Which best explains whether or not Elysia sum is reasonable?​
    9·1 answer
  • Stepping off a distance by counting your paces is generally a more precise method of measuring than using a measuring tape.
    7·1 answer
  • What are vertical angles?
    5·2 answers
  • Please help me with 1-5
    6·2 answers
  • What is the measure of angle 1?
    8·1 answer
  • Can some one please help me i need it or i will fail the class please...
    10·2 answers
  • Does someone know the answer ​
    6·1 answer
  • Fill in the missing volumes in the table to create equivalent ratios
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!