1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lyrx [107]
2 years ago
12

If TR=11 what is the length of RS.

Mathematics
1 answer:
masha68 [24]2 years ago
6 0
No se porque no se me van a hacer nada de eso
You might be interested in
What is 23.826 correct to two decimal places
inessss [21]

Answer:

23.83

Step-by-step explanation:

If the number next to it is above 5 then you round it up.

So the 2 becomes a 3 because the 6 to the right of it is above 5.

Hope this helps

Brainliest would be appreciated

4 0
3 years ago
Use implicit differentiation to find an equation of the tangent line to the curve at the given point.
andrew11 [14]

Differentiating both sides of

x^2 + 2xy - y^2 + x = 20

with respect to x yields

2x + 2y + 2x \dfrac{dy}{dx} - 2y \dfrac{dy}{dx} + 1 = 0 \\\\ \implies (2x-2y) \dfrac{dy}{dx} = -1 - 2x - 2y \\\\ \implies \dfrac{dy}{dx} = \dfrac{1 + 2x + 2y}{2(y-x)}

At the point (3, 4) (so x=3 and y=4), the tangent line has slope

\dfrac{dy}{dx} = \dfrac{1 + 2\times3 + 2\times4}{2(4-3)} = \dfrac{15}2

Then the tangent line to (3, 4) has equation

y - 4 = \dfrac{15}2 (x - 3) \implies \boxed{y = \dfrac{15}2 x - \dfrac{37}2}

7 0
1 year ago
You are shopping for clothes. You decide to buy jeans from a store that is offering a special of $40.55 for a pair of jeans. You
abruzzese [7]

Answer:

$243.30

Step-by-step explanation:

40.55 * 6 = 243.3

= $243.30

4 0
3 years ago
A box of cereal states that there are 99 calories in a 3/4 cup serving. What is the unit rate for calories per cup? How many cal
Otrada [13]

The unit rate for one serving would be 132 calories, and the total calories in 3 cups would be 396 calories.

Step-by-step explanation:

You solve you the unit rate by multiplying 99 calories by 4 then dividing the amount by 3 and get 132 calories. Finally, you multiple by 3 and get 396 caloriesm

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help please !!!!!<br><br> Will mark as brainliest!!!!<br><br> (Don’t mind my answers)
Alika [10]

Answer:

Can you give me the choices for each of these, I'm not sure how they might phrase it.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • TUZ.U410)
    14·1 answer
  • Which expression shows the result of applying the distributive property to 1/4(−3n+3/2) ?
    11·1 answer
  • Find a number which decreased by 24 equals 3 times it’s opposite
    14·1 answer
  • What id 0.06 equal to?
    9·2 answers
  • Which of the following best describes the equation below? y = 5x + 13
    8·1 answer
  • the employee turn structure instructor ratio is 12 to 2 if there are 22 instruction instructors for the train how many employees
    15·1 answer
  • a mother otter is fed 7 fish for every 2 fish for its cub a) if a cub has eaten 14 fish , how many fish did the mother eat ? ple
    14·1 answer
  • ILL BRAINLIEST YOU PLEASE HELP ME
    9·2 answers
  • 7th grade Math help please :)
    9·1 answer
  • The average operating temperature for a small water-cooled riding lawn mower engine is 220 °F with an absolute error of 20 °F.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!