1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleonysh [2.5K]
3 years ago
5

HELP WILL GIVE BRAINLIEST SHOW WORK LOOK AT IMAGE

Mathematics
1 answer:
sergey [27]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the equation of the line.<br> Use exact numbers.<br> y =<br> X +
puteri [66]

Answer:

y =  \frac{3}{4} x - 2

Step-by-step explanation:

Remmeber this:

slope =  \frac{rise}{run}

The y-intercept is where the lone goes through the y-axis.

5 0
2 years ago
Why is the point ( 3, 4 ) the solution to this system of equations?<br> y= 1/3x + 3<br> y= 2x - 2
evablogger [386]

Answer:

The answer to your question is because it is a solution of each equation.

Step-by-step explanation:

Data

Point (3,4)

Equation l     y = 1/3x + 3

Equation ll     y = 2x - 2

Process

1.- To test is a point is solution to a system of equations,

-Substitute the point in both equations

Equation l            4 = 1/3(3) + 3

                            4 = 1 + 3

                            4 = 4               The point is a solution because

                                                     4 = 4

Equation ll            4 = 2(3) - 2

                             4 = 6 - 2

                             4 = 4               This point is a solution for the second

                                                     equation but not for the first one.

2.- Conclusion

As the point is a solution of each equation, it is a solution of the system.

6 0
2 years ago
Three consecutive even integers have a sum 78
andreev551 [17]
The answer is 24, 26, and 28
6 0
3 years ago
There are 9.88 grams of sugar in 4 servings of grapes. How many grams of sugar are in a single serving of grapes?
Korolek [52]
Ok so grapes, 

We have 4 servings and 9.88 grams total, so to find one serving we just need to divide by 4. 

9.88/4 = 2.47 per serving
8 0
3 years ago
Sal and Jen went to the store together, and each bought the same car stereo.
scZoUnD [109]

Answer: Sal used a debit card and paid a total of $324.80 for the stereo. (I took the test too)

Step-by-step explanation: Multiply $21.30 by 18 months. Then subtract the interest, $58.60, from the product because Sal paid immediately with a card which implies using a debit card. You get $324.80.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify to create an equivalent expression <br> 1+4(6p-9)
    7·2 answers
  • Taking a discount of 50% off followed by a discount of 50% off results in a total discount of
    9·1 answer
  • Simplify 4(2+3/4n(3n))=8
    12·1 answer
  • Due in 10 mins, pls help !​
    15·1 answer
  • Which is larger fraction 5/6 3/4 2/7 6/5
    11·2 answers
  • Tyler's fish tank has 12 orange fish and 4 grey fish. What is the ratio of orange fish to grey fish
    13·2 answers
  • Identify the time being asked.
    6·2 answers
  • Given that y varies inversely with x, if y=-5 when x=-6, find x when y=-2.5.
    6·1 answer
  • 1.5.3
    5·1 answer
  • What's 5.1 x 10^0 in standard notation? plz I meed it for my math class ​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!